הכר את היחידה: פארמידיק/ית לוחם/ת

היסטוריה

קורס הפרמדיקים הצבאי מכשיר את החייל להיות הסמכות הטיפולית הגבוהה ביותר בשטח, המיומנת לבצע פרוצדורות והליכים רפואיים מתקדמים להצלת חיים בשטח. כמו כן הפרמדיק עוסק הן בהדרכות מקצועייות ביחידה בה הוא משובץ ובשיפור הרמה המקצועית שלהן.

מסלול ההכשרה

 • משך השירות הנו 36 חודשים, מתוכם 4 חודשים קורס קדם צבאי, ו32 חודשי שירות חובה. אורך המסלול סך הכל שנה וחודשיים. הקורס עצמו מורכב מ4 שלבים:
 • שלב א קדצ וטירונות-

 • מתחילים בבקו"ם (עולים על מדים ומקבלים כרטיס שוחר אבל המעמד הוא לא של חייל שהתגייס) ונוסעים לעיר הבהד"ים שבנגב. במשך 19 שבועות הלוז מתחלק ל-2: לוז מד"א ולוז צבאי.
 • בלו"ז מדא לומדים מהבסיס על מערכות גוף האדם, מתן תרופות, ניהול נתיב אוויר, מצבי חירום נשימתיים, טראומה, מערכת לב וכלי דם, מצבי חירום כלליים וטיפול באוכלוסיות מיוחדות. לכל פרק עיוני ישנם תרגולים מעשיים ועל מנת לסיים את השלב יש לעבור הן את המבחן המעשי והן את המבחן העיוני. 
 • הלו"ז הצבאי מתחיל אחר הצהרים והוא כולל שיעורים בסיסיים על הצבא והתנהלותו, שיעורים של הסגל, שיעורי חניך, אימונים גופניים, הקפצות רפואיות ומסעות. היציאות הן לרוב חמשושים, סוגרים שבת אחת לחודש אבל אף פעם לא יודעים מה הלוז בכל רגע נתון- מתי אימון, מתי שיעור, מתי יוצאים הביתה… מתנסים בפתיחות ורידים, סחיבת פצוע, דיבור במ"ק, צוותי כוננות ותחזוקה שוטפת של הציוד הרפואי הנדרש לתרגולים. לאחר מכן מתגייסים באמת ומתחילים טירונות ברמת רובאי 03 בבסיס ניצנים שבדרום, משך הטירונות כ9 שבועות. לאחר הטירונות חוזרים לשבועיים של רענון החומר ונושאים נוספים שאינם נלמדו בקד"צ.
 • -שלב ב' השתלמויות בבתי חולים-
 • במשך כ5 שבועות גרים בבית ויוצאים למשמרות בבתי חולים, שם לומדים לבצע את הכל הפרוצדוקות שנלמדו בצורה עיונית, רוכשים גישה כללית למטופלים ומעמיקים את הידע המקצועי והרפואי.
 • -שלב ג השתלמויות באמבולנסים
 • – גם בשלב הזה גרים בבית, יוצאים למשמרות על ניידות טיפול נמרץ של מד"א. ממשמרות צפייה עוברים לנהל משמרות שלמות ולהיות הסמכות הטיפולית הגבוהה בשטח (עם חונך אישי). במשך 19 שבועות צוברים כמה שיותר ניסיון לקראת התפקיד האמיתי. בסוף השלב עוברים מבחן הסמכה של משרד הבריאות ומקבלים תעודת פרמדיק אזרחי.
 • שלב ד- השלמה צבאית
 • -לאחר שעברתם את מבחן ההסמכה לפרמדיקים חוזרים לכ6 שבועות של השלמה צבאית בבה"ד 10, שם לומדים את המקצוע הצבאי, הפרוטוקולים ושיטות הטיפול הצבאיות ששונות מהאזרחיות. לומדים על רפואה מבצעית, עוברים שבוע מלחמה ויוצאים לסיפוחים ביחידות השונות. בסוף מבחני ההסמכה הצבאיים מתקיים טקס סיום ושיבוצים לתפקידים השונים. האפשרויות הפתוחות בפני פרמדיק צבאי הן שיבוץ ביחידות השדה הלוחמות, יחידות ניידות טיפול נמרץ חטיבתיות, ביחידות המודיעין השונות, בסיסי אימון חטיבתיים, פיקוד במרכזי ההדרכה ובבה"ד 1

הישגים

פארמדיקים רבים זכו בצלשי"ם ועיטורים לאורך שירותם הצבאי בסדיר ובמילואים עקב פעילותם מצילת החיים ביחידותיהם השונות.

תנאי קבלה

פרופיל 72 ומעלה, קב"א 54 ומעלה ודפ"ר 60 ומעלה.

דרכי הגעה ליחידה

1. יש לקבל בשאלון העדפות (המנילה) את האפשרות ע"פ הנתונים שלכם לקורס פארמידיקים.

2. יש לתעדף את הקורס במנילה.

3.  יש לעבור יום מיון אחד בהצלחה, הנערך בבה"ד 10, בית הספר לרפואה צבאית בקרית ההדרכה שבנגב. 

 

בנוסף, לוחמים ביחידות מיוחדות (שייטת 13, 669, מטכל, שלדג, וכו') שלאחר סיום המסלול חותמים עוד כשנה קבע ויוצאים לעבור את הקורס ביחד עם מי שמתגייס אליו מההתחלה. הם חוזרים להיות פרמדיקים ולוחמים אצלם ביחידות.

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן