המדריך המלא לגיבוש חובלים

היום הראשון

הגיבוש מתחיל כאשר מתכנסים בתחנת בת גלים בחיפה בשעה 8:00, שם עומדים ומחכים למגבשים. משם נוסעים לסיור בספינות להרעלת המתגבשים. מגיעים לבסיס חותמים על ציוד ועולים על מדים. בזמן נסיעות באוטובוס והליכות לים אסור לדבר בכלל וגם בחדר האוכל. מגיעים לחוף ועושים מבחן שכיבות סמיכה וריצת בראור. לאחר מכן יש כניסה למים קצרה וחזרה לבסיס. כאשר חוזרים לבסיס מתחלקים למחלקות ולכל מחלקה יש שני מגבשים מילואימניקים שהם אלה שקובעים מי יעבור את הגיבוש. משם הולכים לחוף ומתחילים תרגילים קבוצתיים כמו משיכות בחבל וחפירות בורות בחול. לאחר מכן יש ארוחת ערב ושינה.

 

היום השני

הבוקר השני מתחיל בהקפצה מוקמת בערך בארבע לפנות בוקר ויציאה למסע סביב הבסיס בערך כשעה. היום השני הוא יום ים ובו כל היום נמצאים בסג"ים- סירות גומי ועוברים משימות פיקוד והנהגה כל  פעם אדם אחר מקבל משימה עם זמן קצוב ובודקים את כושר המנהיגות שלו. ביום הזה יש גם סירת הקאות, חצי שעה שיושבים בסירה סגורה עם גלים כולם ביחד ומקיאים. לאחר מכן יש אקטים פיזיים, אלונקות סוציומטרית, ספרינטים בחוף ואימוני בטן, האימון הזה הוא בערך שעתיים וחצי. לאחר מכן חוזרים לבסיס וזה הסוף של היום. זה היום הכי קשה בגיבוש המון נשברים ופורשים אך כשמסיימי את היום מרגישים שאתם תסיימו את הגיבוש!

 

היום השלישי

הלילה השני הוא קשוח, מקפיצים אותך בין פעמיים לשלוש בלילה, פעם ראשונה חצי שעה אחרי שאתה ישן, פעם שנייה אחרי ארבע שעות ופעם שלישית בחמש בבוקר ויוצאים למסע ארוך של בערך שעה וחצי, אחרי שנרגעים מתחילים יום של דינמיקה קבוצתית, עוברים הרבה אקטים של פיקוד ושיתוף פעולה, בשעות הצהריים מסיימים את זה וממלאים שאלון סוציומטרי, לדרג את חבריך לקבוצה חברית ופיקודית, לאחר מכן מתכנסים כולם מחזירים ציוד ועולים על אזרחי, כאן מתחילה אווירת הסיום והשבירה ומתחילים לעבור מבחנים למיון למגמות, ילדים שלמדו חשמל פיסיקה והנדסה ילקחו למבחנים למגמות מכונאות ואלקטרוניקה. בערב יש שבירת דיסטנס.

 

היום הרביעי

היום האחרון,  ישנים שמונה שעות ברזל קמים ומתחילה שיחת סיום ומודיעים על מי שעבר, מי לא עבר הולך הביתה ומי שעבר הולך לשייט בסטי"ל. לאחר כמה שעות מקבלים תשובות סופיות, מעטפות עם השיבוץ, מקבלים ציוד אישי וחוזרים הביתה, שעת סיום היא בערך שתיים בצהריים.

 

טיפים כללים שלי

 1. גיבוש חובלים הוא גיבוש חברתי! למרות שבמהלך כל הגיבוש לא מדברים כמעט נוצרות חברויות ובסופו של דבר הדירוג החברתי שחברי הקבוצה מדרגים אותך משפיע המון על אם תעבור או לא את הגיבוש לכן תמיד תעזרו לאנשים, אם הם נופלים אן הם לא מרגישים טוב, תהיו שם בשבילם.
 2. המגבשים רואים הכל, גם אם אתם לא חושבים כך ולכן תהיו אתם עצמכם אל תשחקו אנשים שאתם לא כי רואים אנשים שמזייפים להיות טובים מדי
 3. לאורך כל הגיבוש אין תחושת זמן, וישנם רגעים שכבר משתגעים ורוצים ללכת הביתה, קחו את הגיבוש הזה כחוויה, תהנו ממנו כי הזמן שם טס אם לא מחפשים אותו כל שנייה
 4. הגיבוש הוא לא גיבוש פיזי ולכן כאשר יש אקטים פיזיים לא צריך להיות איש ברזל כדי לעבור, מספיק כושר בסיסי פלוס אך עדיין תשקיעו באקטים ותנסו להגיע ראשונים תמיד.
 5. במהלך כל הגיבוש יש המון משימות קבוצתיות שהן דיון על נושא מסוים וצריכים להגיע להחלטה קבוצתית, זה ה-רגע שבוחנים אתכם, לא רק איך אתם מפקדים אלא פה רואים איך אתם עם בני אדם, שיתוף פעולה, כבוד ולא להשתלט על הדיון, חשוב מאד שתיקחו חלק פעיל בדיונים, אל תפחדו להביע את דעתכם כי זה רק יפגע בכם, תנסו גם כן להיות מנהלי הדיון, אם אתם רואים שיש מישהו שרוצה לדבר אז תגידו לכולם להיות בשקט כדי שהילד ההוא ידבר, זה מראה על יכולת הנהגה.
 6. בתחילת הגיבוש כל אחד מקבל פנקס עם חומר לימודי שעל חלקו אתם נבחנים ועל חלקו אתם צריכים לעשות הרצאה. יש זמנים שהם במיוחד ללימוד בדרך כלל שעה בלילה אך זה לא הדבר הכי נוח כי אתם שעה עומדים עם כל הציוד עליכם. ולכן בכל הזמדנות שיש לכם תקראו, אם סיימתם משימה, אם הגעתם מוקדם תפתחו את הפנקס ותקראו.
 7. במהלך הגיבוש במשימות המגבשים שואלים כל פעם ילד אחר בתורו מה הוא חושב על הסיטואציה שהייתה, הדיון או המשימה, לא משנה מה תענו הם ימשיכו לשאול ולגרום לכם לשנות את דעתכם, תהיו חזקים בעמדתכם ואל תשברו ותגידו תמיד כן טעיתי המפקד, זה מראה על חוסר עמוד שדרה, גם אם אתם יודעים שטעיתם, נכשלתם במשימה שלכם, תמיד תגידו שאני אשתפר בפעם הבאה, אף פעם גם אל תצאו מושלמים, תתנו לעצמכם ציון 10 זה לא נראה טוב.
 8. בגיבוש הכי חשוב זו הכנות- לעולם אל תשקרו מעיפים בלי לחשוב פעמיים
 9. שמרו על הציוד האישי שלכם, התיק, הנשק. בלילה לפעמים הם באים ולוקחים לאשים ואחכ שואלים מי איבד והילדים האלה רב הפעמים עפים.
 10. לא יודע מה שמעתם על גיבוש חובלים, יש הרבה אמירות שזה גיבוש לא פיזי אז זה לא גיבוש טוב, שקל לעבור וזה שטויות- זה שאתם הגעתם לשם לא אומר שזה מובן מאליו שתעברו, חובלים זה בין השלושה מסלולים הכי יוקרתיים בצהל ולכן הצבא צריך רק את הטובים. זה גיבוש לא קל ולכן תבואו לשם ברעל שאתם רוצים את זה.
 11. אתם תיכשלו בגיבוש, כולם נכשלים, כישלון זה אומר ששכחת לקחת זמן מהחנתר לפני שהתחילה המשימה, שכחתם חוט אישי או משהו אחר.. זה שיש לכם טעות אחת לא אומר שאתם עפים ולכן אל תיקחו את זה קשה ותתבאסו, כולם בני אדם גם המגבשים והם יודעים את זה

 

דברים שחשוב לדעת

 • אין זמן לצחצח שיניים כמעט ובטח שלא להתקלח, אין צורך להביא מגבת ושמפו כלל, נצלו את זמן הטש שלכם נכון, יש לכם רק רבע שעה.
 • הביאו שתי זוגות נעליים!! חשוב מאד כדי שלא תהיו כל הגיבוש עם נעליים רטובות כבדות

 

תרגילים ומשימות שניתנו בגיבוש

 1. בניית מפה טופוגרפית- המחלקה בונה בעשרים דקות מפה של מדינת ישראל, גבולות הרים עמקים ימים.
 2. חפירת בורות בחוף- עליכם לעבור מתחת לחבל בעזרת חפירת בור אישי וקבוצית
 3. משימת מחשבה כמו- יש לכם רשימת דברים, מתוכם רק חמישה אתם יכולים לקחת לאי בודד מה תקחו? ישנם 14 איש על רפסודה ורק 7 יכולים להישאר את מי תשאירו? לכל דמות יש רקע אישי.
 4. העברת ציוד אישי והילדים מעל נהר בעזרת ציוד שניתן
 5. הקמת אוהל
 6. מבחנים על החומר שנלמד- לימדו אותו טוב

בהצלחה בגיבוש !

י' בוגר אקספרט צוות "אלפי" מזכרת בתיה, חובל.

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן