הכר את היחידה: לוחם ימי

היסטוריה

 הלוחמים הימיים משרתים על ספינות הטילים וספינות הבט"ש – דבורה, דבור ושלדג. הלוחמים אחראים על ביטחון הגבולות הימיים של מדינת ישראל בעזרת איסוף מודיעין, פעילויות מבצעיות בגבולות האויב, הגנה מפני פעולות חבלניות המגיעות מהים והגנה על נכסים אסטרטגים. 

שייטת 3 – שייטת ספינות הטילים – מהווה את הזרוע המרכזית בהפעלת הכוח המבצעי של חיל הים. הכוח הלוחם של חיל הים שולט בגבולותייה הימיים של ישראל, והרבה מעבר להם, תוך הפעלת הטכנולוגיות המתקדמות והמתוחכמות בעולם באמצעי לחימה עוצמתיים וייחודיים. 

תפקיד הסטילים הוא מבצעי, לעומת תפקיד יחידת סנפיר שהינו חלק מגוף הביטחון השוטף כאשר תפקידם הוא בידוק סחורות ושמירה על נמלי ישראל (חיפה, אשדוד ואילת).

ילת"מ (יחידה למשימות תת מימיות) – יחידה מובחרת למשימות מיוחדות מתחת לפני הים – בעיקר משימות צלילה.

 לאחר מעבר גיבוש הלוחם הימי המלשבים יתגייסו לחיל הים ובסיום הטירונות ימלאו שאלון העדפות לגבי התםפקידים באותו מחזור – סטילים או דבורים.

"דין גברים כדין נשים" – נשים יכולות לשרת בספינות הטילים, ביחידת סנפיר וגם ביחידת ילת"מ בתנאי להתחייבות לתנאי הגברים.

 

 

מסלול ההכשרה

       מסלול ההכשרה של לוחם בסטילים/דבורים נמשך כ10 חודשים וכולל:

1.    חודשיים טירונות  – טירונות רובאי 03

2.   ארבעה-שישה חודשים – קורס תלוי תפקיד

3.    3 חודשים – הסמכות נוספות בספינה תוך כדי שירות הסדיר

מסלול ההכשרה של לוחם ביחידה סנפיר נמשך כ10 חודשים וכולל :

1.     חודשיים טירונות  – טירונות רובאי 03

2.    3.5 חודשים – קורס סנפיר

3.    4 חודשים – פרק הכשרה ספציפי וייעודי

 

מסלול ההכשרה של לוחם ביחידה ילת"מ נמשך כ12 חודשים וכולל :

 

1.    חודשיים טירונות  – טירונות רובאי 03

2.    – ט10 חודשים –  מסלול הכשרה ספציפי הכולל הכשרת לוחמה בטרור, יכולות צלילה מתקדמות, חבלה, סילוק פצצות תת מימיות ועוד.

 
 

הישגים

ספינות הטילים זכו לצלשי"ם רבים לאורך השנים בשל עבודתם ועיטורים במלחמת יום הכיפורים.

כמו כן, שייטת 3 זכתה בפרס הרמטכ"ל המבצעית המצטיינת בצה"ל בשנת 2009, בשנת 2012 ולאחרונה בשנת 2019.

תנאי קבלה

לוחם ימי (סטילים/דבורים) – פרופיל 72 ומעלה, קב"א 47 ומעלה

יחידה סנפיר/ילת"מ- פרופיל 72 ומעלה, קב"א 51 ומעלה, דפ"ר 30 ומעלה לגברים, 50 ומעלה לנשים

דרכי הגעה ליחידה

1. סטילים/דבורים – מעבר גיבוש לוחם ימי ולאחרמכן שיבוץ בסיום הטירונות על פי שאלון העדפות בהתאם לצרכי הצבא.

2.יחידת סנפיר – הצטיינות בגיבוש לוחם ימי וקבלת זימון לגיבוש סנפיר (גיבוש נוסף בן יומיים).

3.יחידה למשימות תת ימיות (ילת"מ)- מעבר גיבוש לוחם ימי בהצטיינות (סיכוי קטן לקבל המשך), מעבר גיבוש סנפיר ואיתור לגיבוש ילת"מ נוסף. אפשרות נוספת הינה דרך נפילה מקורס חובלים או ממסלול ההכשרה של שייטת 13.

לוחם חיל הים

כל לוחם או לוחמת ימית, ישרתו על ספינות הטילים וספינות הבט"ש (ביטחון שוטף). על הלוחמים האחריות להגן על ביטחון הגבולות הימיים של מדינת ישראל, באמצעות איסוף מודיעין, פעילויות מבצעיות בגבולות הימיים של האויב, מניעת פעילויות אויב חבלניות המגיעות מהים וכן הגנה על נכסים אסטרטגיים. 

 

תנאי הקבלה

  • כל מלש"ב בעל פרופיל 72 ומעלה
  • סיום גיבוש לוחם ימי בהצלחה

יש להדגיש כי בנים שהתקבלו לתפקיד, לא יוכלו לוותר עליו. 

 

לוחם ימי-טירונות  

כל חייל נדרש לעבור בהצלחה טירונות 02, אשר לאחריה בהתאם לתפקיד, ישנם חיילים שישלימו טירונות 03 יבשתית. לאחר מכן, יעבור כל חייל הכשרה מקצועית שנמשכת בין 3-6 חודשים, אשר במהלכם מתבצע מיון לוחם ימי לתפקיד ייעודי בסטי"ל או בכלי הבט"ש. ההכשרה מעניקה רובאות 07 ימית. בתום ההכשרה, כל לוחם ישובץ לתפקיד ייעודי על הספינה, התפקידים מתחלקים לתחומים הבאים:

  • נשק
  • מכונה ושייט (גילוי, ניווט וקשר).
  • החיילים שישרתו על ספינות הבט"ש יתחלקו לתחומי הימאות או המכונה. 

גיבוש לוחם ימי-תאריכים –  הגיבוש מתקיים באחד מהחודשים הבאים: יולי, ספטמבר, נובמבר, ינואר, מרץ ומאי

 

חיל הים-תפקידים

תפקידי חיל הים רבים ומגוונים, אשר ביניהם ניתן למנות את הבאים:

  • יחידת ילת"ם (היחידה למשימות תת-מימיות) – לוחמי היחידה מתמחים בצלילה ובביצוע משימות מיוחדות במעמקי הים. בין מגוון המשימות שהיחידה אחראית עליהן, ניתן למנות משימות חבלה תת-מימית וכן התקנת אמצעים תת מימיים, זאת לצד ניסויים מגוונים בסביבה מאתגרת ולא מוכרת, באמצעות מערכות טכנולוגיות מתקדמות. לוחמי היחידה מבצעים את המשימות ומעניקים לזרוע הים ולכלל צה"ל, עליונות ימית אל מול אתגרים סביבתיים. בנוסף, לוחמי היחידה מבצעים חילוץ והצלה בצלילה, אימונים משותפים עם ציים זרים ופעילות שוטפת בשילוב אמצעי לחימה תת מימיים. 

 

ילת"ם תנאי קבלה – ליחידה מגיעים חיילים המאותרים דרך קורס סנפיר. החיילים יעברו הכשרה אינטנסיבית שנמשכת שנה, אשר במהלכה ילמדו לצלול בתנאים שונים, תוך שימוש במספר מערכות צלילה וכן לבצע את משימות היחידה. היחידה פתוחה לנשים וגברים כאחד.

  • לוחם דבור – מלש"ב שחפץ להגיע לתפקיד זה, צריך לסמן במנילה כי הוא מעוניין בתפקיד לוחם ימי. לאחר מכן עתיד להישלח אליו זימון לגיבוש, אשר אלו שיעברו אותו בהצלחה, יצטרכו לעבור בהצלחה טירונות חיל הים בבה"ד זרוע הים. בסיום הטירונות, מתבקשים החיילים לדרג את העדפותיהם לתפקיד אליו הם יכולים להשתבץ, דוגמת לוחם דבור, ימאי דבורה או תפקיד אחר בשייטת ספינות הטילים.
  • יחידת סנפיר-חיל הים – תפקיד נוסף אליו ניתן להתמיין, הוא לוחם סנפיר, יחידה הכפופה לפלוגת הביטחון השוטף. לוחמיה של היחידה, משתתפים במגוון רחב של משימות, הן בחירום והן בשגרה. כל לוחם או לוחמת סנפיר, עתידים לפעול בצוותים קטנים, המפליגים על גבי כלי שיט מהיר ובעל יכולות תמרון גבוהות, המכונה "צרעה". ממדיה הקטנים של הצרעה, מאפשרים לה לפעול בקרבת החוף ובנמלים צבאיים. כמו כן, מהירותה מאפשרת ללוחמים להגיע במהירות לזירת ההתרחשות ולסכל ניסיונות לפעילויות חבלניות עוינות.
  • סטילי"ם חיל הים, ידועה גם כשייטת 3 – שייטת ספינות הטילים הינה כוח הלחימה העיקרי של זרוע הים, כמו כן היא אחת מהיחידות המבצעיות ביותר בצה"ל. משימת השייטת העיקרית, היא לאפשר פעילות ימית פתוחה, בטיחותית וחופשית למדינת ישראל. בזמני חירום, מוטלות על לוחמי השייטת משימות שונות, דוגמת איסוף מודיעין, סיורי ביטחון למניעת פעילויות חבלניות, סיכולי ניסיונות להברחות נשק וכן מתן גיבוי מהים לכוחות המתמרנים ביבשה במהלך פעולות מבצעיות. מאז הקמת אסדות הגז, הורחבו המשימות המוטלות על זרוע הים ושייטת 3. על כן,  על לוחמי השייטת מוטלת משימת ההגנה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל במרחב הימי. על כל לוחם סטי"ל לעבור בהצלחה גיבוש לוחם ימי, בו המתמיינים עוברים סדרת בחינות פיזיות וקוגניטיביות. 

 

שייטת 3 תנאי קבלה – כל הלוחמים והלוחמות, עוברים הכשרה ייעודית, שנמשכת בין 4-6 חודשים. כאשר כל הכשרה ייעודית לתפקיד שבו ישרתו, כאשר עד 20 תפקידים ומקצועות שונים נדרשים לתפעול הסטי"ל. במהלך ההכשרה, הלוחמים ילמדו להפעיל נכון את מערכות הסטי"ל ואמצעי הלחימה השונים (מקלעים, תותחים, מערכות שליטה ובקרה ועוד), לבצע עבודות תחזוקה, לפתור תקלות וכל זאת תוך זמן קצר ובצמוד לתחילת השירות בספינה. החיילים נדרשים לשמור על כושר פיזי ונפשי ברמה גבוהה לאורך כל הקורס. כמו כן, בסופו נדרשים לעבור בוחן מסכם שבוחן ריצה, שיט בסירת גומי, וטילוף (צורת שחייה מאתגרת).

 

אקספרט – הכנה לשירות לוחמה ימי

אנו באקספרט כושר קרבי, פועלים כבר משנת 2011 מתוך רצון ושליחות לעודד אתכם בני הנוער להאמין שאתם מסוגלים להכל.

לנו קבוצות הכנה לצה"ל הפרוסות ברחבי הארץ ובהן מתאמנים ולומדים מאות נערים ונערות בתכנית אינטנסיבית, מאתגרת ומעניינת.

בנוסף לקבוצות, אנו אחראים על תחום ההכנה לצה"ל במכינות קדם צבאיות רבות, ועובדים בשיתוף פעולה מלא עם מועצות מקומיות ועיריות רבות ברחבי הארץ.

מדריכי אקספרט הינם בוגרי יחידות מובחרות, מיוחדות או יוצאי בה"ד 8 (וינגייט), כולם נבחרו בקפידה לאחר תהליך סינון קפדני, עברו תהליך הכשרה וחפיפה בתחילת תפקידם ועוברים השתלמויות ובקרה לכל אורך תקופת עבודתם בחברה. כל המדריכים משרתים בשירות מילואים פעיל בתפקידי פיקוד ומכירים את צה"ל כפי שהוא מתנהל היום.

לכל שאלה מוזמנים ליצור אתנו קשר:

נייד: 054-6773051 

 מייל: Xpert.kosherkravi@gmail.com

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן