המדריך המלא ליום סיירות 3

יום סיירות – מועד פברואר (קורונה) 2021

הגעה והליכי קליטה:

מתייצבים בתחנת רכבת יבנה מערב בשעה המצוינת בזימון. כמה דברים הנוגעים לבוקר של יום הסיירות: הראשון – לא לשכוח להגיע עם כל הטפסים הדרושים לתהליך הקליטה (אישור רופא החתום 30 יום במקסימום מתאריך יום הסיירות והצהרת קורונה) ועם תעודת זהות!. השני – תקפידו להתארגן יום מראש על התיק שאיתו תצאו ליום הסיירות כך שתוכלו בבוקר היום לקום ברגוע ולא להתעסק בארגון התיק (כך תוכלו להימנע משכחת דברים ותחסכו זמן התארגנות). השלישי –  תתכנו מראש מתי עליכם לצאת בשביל להגיע בזמן, ובמידה ואתם מאחרים בכמה דקות, תזכרו שזה לא סוף העולם. הרביעי והאחרון – בשל הנחיות הקורונה, יש איסור על אכילת האוכל האישי שלכם מרגע הקליטה שלכם בבוקר ועד לחזרתכם למקום הזימון בסוף יום הסיירות. לכן, מומלץ לאכול בבית\בדרך לפני הגעתכם למקום הזימון מפני שבמידה ולא תעשו זאת, אתם לא תוכלו לאכול כלום עד לזמן שלאחר האקטים (מלבד חטיף חלווה קטן שיחלקו לכם באמצע יום הסיירות).

אתם תעלו על האוטובוס ביחד עם הקבוצה שלכם ליום הסיירות (המשמשת כקפסולה שלכם בשל הנחיות הקורונה), ואחרי נסיעה של כ-5 דקות, האוטובוס ייכנס לבסיס צבאי וימשיך בנסיעה קצרה עד שתגיעו לאזור בו מתקיים יום הסיירות. במהלך הנסיעה באוטובוס יהיה עליכם למלא טופס בו תסמנו באיזה גיבוש אתם מעוניינים (מטכ"ל\שייטת) ותמלאו טופס הצהרת בריאות נוסף. לאחר הגעתכם למקום בו מתרחש יום הסיירות אתם תתחילו את תהליך הקליטה בפועל.

אתם תעברו בשלוש תחנות עיקריות ביחד עם חברי הקבוצה שלכם: תחנה בה תקבלו את המספר האישי שלכם ליום הסיירות ותמסרו את טופס העדפה שלכם בנוגע לגיבוש, תחנה בה תכתבו על החולצות שלכם את המספר האישי שקיבלתם (מומלץ להיעזר בחבר שיכתוב לכם את המספר) ותחנה בה תפגשו חובש אשר ימדוד לכם דופק ויעבור על המסמכים הרפואיים אשר הכנתם מראש.

לאחר שתסיימו את תהליך הקליטה, הקבוצה שלכם תעבור חימום קצר לפני ריצת ה1000 שתפתח את יום הסיירות שלכם.

 

ריצת 1000

ריצת ה1000 היא האקט הראשון של יום הסיירות. לאחר חימום קצרצר ייקחו את קבוצתכם לשביל עפר, בו תבצעו ריצה באורך של 1000 מטרים. אתם תרוצו לאורך השביל עד להגעתכם למשפך סיום בו תירשם התוצאה שלכם לריצת ה1000. תוודאו כי בהגעתכם למשך רשמו את התוצאה שלכם.

הפסקה

לאחר הריצה תהיה לכם מנוחה ארוכה – בסביבות שעתיים. במהלכה אתם תוכלו לנוח, לשתות  הרבה ולאכול את המזון שהצבא יספק לכם. מומלץ במנוחה זו לפטפט עם שאר חברי הקבוצה שלכם בכדי להפיג את הלחץ, להעביר את הזמן וללמוד דברים חדשים.

בתום ההפסקה, לאחר שכל מקצי הריצה הסתיימו והנתונים שוקללו, יגידו לכם את תוצאות ריצת ה1000. העומדים ברף הזמן הדרוש לריצה יוכלו לנשום לרווחה ולהתחיל לחמם מנועים לקראת תחילת האקטים, ואלו שלא עמדו מנופים ויום המיון מסתיים עבורם. לאחר הקראת התוצאות יובילו אתכם אל הדיונה בה תבצעו את כלל האקטים של יום הסיירות. חשוב! זמן זה, הוא ההזדמנות האחרונה שלכם להצהיר כי אתם לא מרגישים במיטבכם ורוצים לדחות את יום הסיירות מסיבה כזו או אחרת ובכך לקבל זימון לתאריך אחר. לאחר מכן, דבר זה אינו יתאפשר.

 

 

אקט ראשון: ספרינטים (סדרי הגעה)

לאחר כמה הסברים כלליים ודגשים לקראת תחילת האקטים, אתם תבצעו כמה סיבובי ריצה על הדיונה בשביל להכיר אותה ובכדי להתחמם לקראת תחילת האקטים.

לאחר מכן, המפקד יסביר לכם כיצד מתבצע האקט ותתחילו אותו. ברגע שהמפקד מורה להיעמד לפי סדר ההגעה, האקט עצמו מתחיל. מספר הספרינטים הוא לא רב, בין 10 ל-12 מקצים. לאחר כל מקצה אתם תתבקשו לומר את המספר שלכם ואת המקום בו הגעתם. בין מקצה למקצה תזכו למנוחה של כ-10 שניות בממוצע בה יהיה עליכם להסדיר נשימה ולהתכונן לקראת ההזנקה למקצה הבא. בשלב מסוים, לאחר כמה ספרינטים בודדים, המפקד יאמר לכם כי מעכשיו רק ה6 הראשונים אשר מגיעים נרשמים בדף – זה הזמן שלכם להפעיל מבערים ולתת בראש!

 

אקט שני: אלונקה סוציומטרית

בזמן ההפסקה אשר תינתן לכם (5-7 דקות) יהיה עליכם לשתות, לפתוח אלונקה, למלא שקי חול ולהעמיד שני ג'ריקנים ליד קו הזינוק. בכל מקצה אתם תוזנקו, תרוצו במעלה הדיונה ותחזרו. ארבעת הראשונים לוקחים את האלונקה ויוצאים לסיבוב נוסף, השניים שמגיעים אחריהם לוקחים ג’ריקן, וכל השאר לא לוקחים כלום.

זהו ספציפית היה האקט בעל מספר החזרות הרב ביותר, כ-15 מקצים (בסך הכל כ-30 ריצות במעלה הדיונה), כאשר כל פעם שהאלונקה חוזרת לקו ההתחלה הקבוצה, ישר תוזנקו למקצה הבא. תוודאו שאתם לא יוצאים לפני הזמן, זה לא הוגן כלפי החברים לקבוצה ולא מצטייר טוב בעיני המפקדים.

 

אקט שלישי: חפירת בור

באקט זה, תתפרסו על כל שטח הדיונה ויהיה עליכם לחפור בור אישי בגודל מטר על מטר כמה שיותר עמוק באמצעות את חפירה קטן אשר תקבלו. הזמן אשר תקבלו לביצוע אקט זה הינו בין 15 ל20 דקות.

אל תתייחסו אל חפירת הבור כזמן מנוחה, כאשר אקט זה נעשה נכון זהו אחד האקטים הכי קשים ביום הזה. תבואו לאקט זה מוכנים מראש כאשר תרגלתם חפירת בור לפחות פעם אחת וכאשר תכננתם כיצד לעבוד ובאיזה אופן. לאחר בערך כ-20 דקות המפקדים יעברו בין הבורות וישאלו אתכם האם אתם חושבים שעמדתם במשימה. תענו בכנות לפי מה שאתם חושבים ואל תשנו את התשובה שלכם בהתאם למה שאתם סבורים כי המפקד רוצה לשמוע.

 

אקט רביעי: זחילות משולב שקים

הגעתם לתרגיל שיחתום את החלק הפיזי ביום הסיירות. בתרגיל זה יונחו שקים בערך באמצע הדיונה ובקצה העליון שלה יהיו שני אתי חפירה בתור סימון. באקט יהיה עליכם לזחול מרחק כלשהוא של כ15 עד 20 מטרים עד לשקים, כשתגיעו לקו השקים אתם תיקחו שק ותקיפו את שני אתי החפירה מצד מסוים. לאחר מכן אתם תחזרו לקו השקים ושם תורידו את השק, תרוצו חזרה אל קו ההתחלה וכל זה חוזר חלילה. עם הגיעכם לקו הזינוק יהיה עליכם לומר בקול את המספר שלכם ואת מספר הסיבובים אשר ביצעתם עד כה.

בין מקצה למקצה אין הזנקה – אתם מסיימים מקצה אחד ויוצאים להבא אחריו. המטרה באקט זה לצבור את מספר הסיבובים הגדול ביותר. בדרך כלל, כאשר הראשון מגיע ל – 10 סיבובים, אקט זה נגמר. עליכם לזחול בצורה טובה עם חזה וישבן דבוקים לקרקע מפני שאנשים אשר אינם עושים זאת כך, מוחזרים כמה מטרים אחורה כל פעם על ידי המפקד, ובנוסף, זה לא נראה טוב בעין כאשר מבצעים את הזחילות בצורה חובבנית.

 

שיחה עם המגבשים,  שאלון סוציומטרי והכנת המתחם ליום שאחרי

סיימתם את החלק הפיזי של יום הסיירות, אתם יכולים לטפוח לעצמכם על השכם ולנשום לרווחה. כעת אתם תשבו במעגל עם המפקדים וכל אחד יספר מעט על עצמו – מאיפה הוא, מה הם התחביבים שלו, כמה זמן הוא התכונן ליום הזה ואיך ולאן הוא רוצה להגיע בצבא. זאת הזדמנות להכיר את שאר החבר’ה שאתכם בקבוצה, עליהם אתם עומדים למלא שאלון סוציומטרי בעוד כמה רגעים.

בשאלון הסוציומטרי אתם תדרגו את האנשים שאיתכם בקבוצה לפי מידת התאמתם ליחידה. בשלב הזה המפקדים כבר לא נמצאים אתכם. לאחר שיאספו מכם את השאלונים, אתם תארגנו את המתחם לפי ההוראות שיינתנו לכם, ואחר כך תמתינו לתשובות בישיבה.

 

תשובות

במהלך הזמן בו שיקללו את הנתונים והכינו את התוצאות, חילקו לנו כריכים ושמענו שני הסברים, אחד על ידי המפקד האחראי על ימי הסיירות והשנייה של חובל אשר סיפר לנו על קורס החובלים.

לאחר המתנה לא כזו ארוכה, אך מאוד מתוחה, מפקד הקבוצה הגיע ובידו רשימה ובה פירוט תוצאות יום הסיירות. כל פעם הוא הקריא מספר אישי של מתמיין ואמר אם הוא עבר את יום הסיירות ואיזה גיבוש הוא קיבל.

לאחר מכן, הועלנו לאוטובוסים בחזרה אל נקודת הקליטה שבתחנת הרכבת יבנה מערב.

 

טיפים אקטים:

 

 1. לא לשמור כוחות בריצת ה1000 מטרים! לאחר הריצה תקבלו מנוחה של כשעתיים ולכן יהיה לכם את כל הזמן שבעולם בכדי להתאושש. לכן, אין שום סיבה שלא תתנו את כל מה שיש לכם בריצת ה1000 מטרים. מומלץ לבצע מתיחות ושחרור לאחר הריצה.

 

 

 1. מי שמנוסה בריצת ה1000 מטרים, יודע שאסור לפתוח חזק מדי מפני שלאחר כמה עשרות מטרים אתם תתעייפו. לכן, תפתחו בקצב מהיר אך שאינו יפגע בכם.

 

 1. באקט של הספרינטים (סדרי הגעה) תתנו את ה100% שלכם מפני שאקט זה נגמר מאוד מהר. בנוסף, תפתחו חזק מפני שמרגע ההגעה לתחילת העלייה של הדיונה, הסדר בו תעמדו שם, יהיה ברוב המקרים גם סדר ההגעה. לכן, כדאי לתת את הכל בפתיחה ולשמור על המקום שלכם.

 

 1. באלונקה הסוציומטרית – תגיעו לאלונקה בכל מחיר גם אם אתם עייפים, מפני שהסיבוב הנוסף עם האלונקה הוא לרוב הרבה פחות אינטנסיבי וזה מאפשר לכם להסדיר דופק ונשימה. נוסף על כך, גם אם אינכם מצליחים להגיע לאלונקה, אל תתייאשו! מיד תצאו לסיבוב הנוסף, תגיעו לקו ההתחלה ותתכוננו לסיבוב הבא בו אתם תתנו את הכל בכדי לתפוס את המקומות הראשונים.

 

 1. בור – בחפירת הבור מומלץ לסמן מראש את קו המתאר של הבור לפני שאתם מתחילים לחפור. מומלץ להשקיע בנראות שלו ולהקפיד על הגודל אשר נדרש מכם לחפור את הבור. חשוב לנצל כל רגע באקט זה ולא לתת לעצמכם זמן מנוחה, כל דקה חשובה!

 

 1. זחילות משולב שקים – חשוב שתדעו מראש באיזה אחד מהמרכיבים שבתרגיל זה אתם יותר חזקים מפני שכך תוכלו לחלק את הכוחות שלכם בצורה הטובה ביותר. במידה ואתם טובים יותר בזחילות תגבירו שם מהירות וכך יהיה לכם יותר זמן להתמודד עם סחיבת השק. בנוסף, מומלץ במהלך הזחילות תמיד להסתכל לעבר קו היעד שאתם מכוונים אליו ולא על הקרקע, דבר זה יקל עליכם וייתן לכם כוח להמשיך להתקדם לעבר המטרה.

 

טיפים כללים:

 1. תהיו חברים! בין אקט לאקט יהיה על הקבוצה למלא שקי חול ולארגן ציוד לקראת האקט הבא. כאשר יבקשו זאת, תירתמו מיד לעזור עוד לפני שתלכו בעצמכם לשתות מים ולנוח. זו התנהגות חברית ששאר חברי הקבוצה שלכם יעריכו וגם כן המגבשים. בנוסף, תעזרו לחברים שלכם, בטח אל תדחפו או תריבו איתם. אל תתנשאו מעל אף אחד רק כי אתם מתאמנים בקבוצת כושר קרבי כזו או אחרת. אתם שווי ערך כמו כולם ועליכם להוכיח את עצמכם.

 

 1. לשתות הרבה לאורך היום וכבר בימים שלפני. ביום הסיירות אתם תבצעו פעילות אינטנסיבית בעצימות גבוהה מאוד. לכן, עליכם להקפיד לשתות המון מים. מפני שזמן השתייה שלכם הוא בין האקטים והוא אינו תמיד מספק או מאפשר לכם לשתות בנוחות, חשוב שכבר בימים שלפני תשתו הרבה בכדי לספק נוזלים רבים לגוף ובכך להכין אותו ליום הסיירות.

 

 1. להתחיל חזק, ולאט לאט להגביר! ליום הסיירות השפעה גדולה על עתידכם בתהליך המיון לצה"ל. לכן, עליכם לתת בו את הכל!

 

 1. שפת גוף – בין אקט לאקט, בין ספרינט לספרינט, תמיד תשדרו ביטחון ומוכנות. לשפת הגוף ישנה השפעה רבה על איך שהמפקדים יסתכלו עליכם ויעריכו אתכם. תעמדו בצורה זקופה, תהיו מוכנים בהיכון לקראת הספרינט הבא ותרימו את השקים והאלונקה בצורה מקצועית שמראה על כך שהתכוננתם ליום זה. תחייכו מדי פעם ותראו כי בסך הכל אתם נהנים מהתחרות ביום זה.

 

 1. שעונים – ביום זה לא לוקחים ממכם את השעונים בתחילתו. לכן, מומלץ להסתובב עם שעון ולמדוד את כלל האקטים. בריצת ה1000 לראות שאתם בקצב טוב ובמהלך האקטים לשים סטופר על מנת שיהיה לכם קנה מידה לכמה זמן נשאר בערך עד לסיום האקט. זה יעזור לכם על מנת לא להתייאש וידחוף אתכם להמשיך לתת את הכל.

 

 1. הכנה מנטלית – בימים שלפני יום הסיירות, מומלצת לעשות הכנה מנטלית. תדמיינו את עצמכם עומדים בקו הזינוק לריצת ה1000, תדמיינו כיצד אתם תופסים את האלונקה ותדמיינו כיצד מקריאים לכם בסוף את התוצאות ואתם מקבלים את הגיבוש שרציתם. הכנה זו הינה מאוד חשובה והיא תביא אתכם יותר מוכנים ועם ביטחון ליום הסיירות.

 

 1. למרות הלחץ הרב, תתאמצו לאכול בבוקר של יום הסיירות לפני הגעתכם למקום הקליטה. זאת מכיוון שמרגע הקליטה והלאה יש איסור על אכילת האוכל האישי ולכן אתם עלולים להישאר רעבים. בין ריצת ה1000 מטרים לאקטים מחלקים חטיף חלווה קטן, אך כמובן שזה אינו מספיק משביע במידה ולא אכלתם לפני.

 

 1. תהיו אמינים, אם אומרים להקיף משהו, אתם מקיפים אותו כמו שצריך.

 

 1. אם אתם ממקמים את עצמכם במקום טוב כבר באקט הראשון, אתם תשריינו את המקום שלכם בעיני שאר חברי הקבוצה כמובילים.

 

 

המון בהצלחה ביום הסיירות!

י', בוגר צוות "אלפי" מזכרת בתיה, עבר את המיון בהצלחה ליחידה.

 

 

 

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן