המדריך המלא לגיבוש יחטיות צנחנים

היום שלפני הגיבוש לא פחות חשוב מהימים של הגיבוש. נותנים לחיילים 7 שעות שינה לפני היציאה לגיבוש, זה יוצא בערך בשעה 18:30 בגלל שמתעוררים באמצע הלילה. חשוב מאד לנצל את כל שעות השינה כמו שצריך ולא לבזבז אותם על שטויות כי אתם תצטרכו את השעות האלה בגיבוש עצמו.

היום הראשון

מתעוררים בשעה 1:30 לפנות בוקר מתחלקים לצוותים בגיבוש ויוצאים לשטח של הבסיס שבו יתקיים הגיבוש (מי שעשה את גיבוש הצנחנים היה בשטח הזה כבר) בשעה 6:00 בבוקר אחרי כל פעולות הקליטה והלוגיסטיקה מתחיל הגיבוש! (בתחילת הגיבוש מקבלים שני דפי מידע, אחד מפה והשני דף מידע, שתבחנו עליהם בסוף לכן חשוב מאד ללמוד לפני)

  • מתחילים במקצי זחילה בבריכות החול שבהם תעבור את רוב הגיבוש. חלק מהזחילות הן מקצה הלוך חזור, חלק הלוך חזור פעמיים וחלק רק צד אחד. בין מקצה למקצה מקריאים את המספר האישי שקיבלת לגיבוש לכן יש מנוחה קצרה של 30 שניות בערך בין המקצים. אורך האקט: 30 דקות. אחריו 10 דקות מנוחה כולל שתיית מים וזמן קצר למתיחות.
  • ממשיכים למקצה של ספרינטים פשוטים רצים ומקיפים נקודה מסוימת לפי הוראת המגבש וכמו במקצה הזחילות לפעמים עושים הקפה כפולה. נעמדים לפי סדרי הגעה אחרי כל מקצה ומקריאים את המספרים. אורך האקט: כ-30 דקות.
  • אחרי ההפסקה הקצרה בין האקטים מתחילים את אקט האלונקה הסוציומטרית או "האוהל" הסוציומטרי. רצים בספרינט מנקודה לנקודה והאשונים שמגיעים תופסים את המקום שלהם באלונקה (4 אנשים) או באוהל (6 אנשים) ומי שלא מספיק מגיע לג'ריקנים והשאר רצים בלי כלום. עושים הקפה חוזרת עם הציוד באוויר ומקריאים את המספרים האישיים. אורך האקט: 30 דקות.
  • לאחר מכן מקבלים עוד הפסקה קצרה וכמובן גם אותה לנצל כמו שצריך להתרענן לעוד אקט פיזי. יוצאים לאקט "המשולש"- שקים זחילה ריצה. זוחלים חצי בריכה עד האמצע מרימים שק לחצי השני ורצים הלוך חזור ומסתדרים לפי סדרי הגעה. סדר הפעולות של הזחילה, הסחיבה והריצה משתנה כל פעם לפי הוראות המגבש. אורך האקט: 30 דקות.

בסביבות השעה 12:00 יוצאים להפסקה ארוכה עד השעה 16:30 בשל החום ובהם עוסקים בעיקר בפן הקבוצתי, דנים בנושאים שונים מכינים הרצאות אותם מעבירים לצוות ועושים פעילויות צוותיות שונות. כמובן שאוכלים בין הזמנים ויפתח זמן מתאים ומספיק לארוחות. באוכל אל תאכלו יותר מידי כדי לא להיות כבדים או לא להרגיש טוב אך כן להכניס אנרגיה מספיקה לגוף.

אחרי הזמן בצלייה עושים מסע האורך שעה פחות או יותר עם אלונקות. לא לוותר על האלונקה לרגע ולהשתדל לקחת אותה כמה שיותר זמן.

הולכים לישון אחרי ארוחת הערב והטיפול מהחובש למי שדאג וקמים להקפצה של מסע ניווט בחושך שבו הצוות בוחר מנווטים שצריכים לעשות משימות ניווט בלילה. אחרי הניווט חוזרים לישון וקמים ליום השני של הגיבוש.

היום השני

קמים לפנות בוקר בבוקר של היום השני לגיבוש למסע אלונקות במתכונת כמו של היום הראשון רק יותר עליות ופחות מישור. אחרי מסע האלונקה מגיעים לבריכת החול של הצוות ועושים את האקטים של היום הקודם. זחילות וספרינטים. כמו בזחילות כך גם בספרינטים ממשיכים לפי הוראות המגבש שדומות מאד ליום הקודם ונותנים את כל הכוח בכל מקצה ריצה.

אקט פיזי נוסף שהיה בגיבוש הוא אקט סחיבת השקים: עולים לאחת מהגבהות שמקיפות את שטח הגיבוש, המגבשים ממקמים עצמים בצורה מסוימת שאותם החיילים צריכים להקיף עם השק על גבם. מטרת האקט היא להקיף את העצמים ולסיים כמה שיותר סיבובים. האקט ארוך מהרגילים ונמשך כ-40 דקות לכן נצל את האנרגיה בצורה מתאימה. לרוב האקט יעשה פעמיים ויחזור על עצמו לפעמים עם הוראות נוספות כמו שכיבות שמיכה כפיפות בטן סקאווטים וסמוכקומים.

אחרי זמן מה של אקטים פיזיים חוזרים לפעילות צוותית כמו ביום שלפני: פירוק מאג, שיחות קבוצתיות, בחינות על הדפים שלמדתם ועוד סוגים שונים של פעילויות צוותיות.

היום קרוב לסיומו יוצאים מהצלייה בערך בשעה 16:30 ומשם הולכים לאקט הסיום "בוחן סיירת" ריצה של 1 ק"מ זחילה של 20 מטד ואז סטים של כוח: 10 ג'אמפ סקוואט, 20 כפיפות בטן, 30 סמוכקום, 40 איש רץ. בסיום הכוח יוצאים לזחילה חזרה ואז נעצר הזמן. לאחר מכן עושים בוחן בכתב קצר על הדף השני שלמדתם עם המידע וכאן מסתיים החלק הפיזי של הגיבוש.

בערב של היום השני יגיעו  מעריכות שיעזרו לחיילים להכין את השאלון הסוציומטרי ואת השאלונים האישיים לראיון למחרת. תשקיעו בשאלון הסוציומטרי ותתנו חוות דעת על כל אחד מהחיילים ברצינות ובהשקעה כמו שהייתם רוצים שיכתבו עליכם.

מגיע הלילה הולכים לישון די הרבה זמן כדי לקום רעננים וחדשים ליום הראיונות שתעברו ביום השלישי והאחרון לגיבוש.

היום השלישי

חוזרים לבא"ח ושם מתקיימים הראיונות. אל תעשו שטויות ובעיות משמעת, הגיבוש עדיין לא נגמר ואם המגבשים רוצים ויראו משהו חריג תופרשו מהגיבוש אחרי שכבר סיימתם אותו.

הראיונות: תיכנסו לראיון האישי שלכם ובו ישבו מולכם מספר מגבשים (לא המגבשים שהעבירו לכם את הגיבוש). הם ישאלו ויתנו לכם לספר דברים על עצמכם על החיים האישיים שלכם ועל התחביבים שלכם ולפיהם יבנו את השאלות שלהם ויראו את מה שהם רוצים לראות. תהיו כנים ואמיתיים עם המגבשים, הם יודעים להבין מתי מה שאמרתם זה שקר ומתי זו האמת. תספרו רק את האמת, תהיו אתם אל תשחקו את עצמכם מישהו אחר שאתם לא יכולים להיות כי רואים ומבינים את זה וזה מאד יפגע בתוצאות שלכם. תדברו בכנות ותתנו למגבשים לשאול את השאלות ולנהל את הדיון. תהיו קרי רוח ורגועים והראיון ילך בצורה שלווה וטובה.

כאן נגמר הגיבוש לגמרי, תחזרו לפלוגות שלכם ולאחר מספר ימים תקבלו את התוצאות!

טיפים כללים שלי

טיפים לאקטים הפיזיים: האקטים קשים מפרחים ויש תחושה שהם לא נגמרים. לא לוותר לרגע ולא לעצור גם כשקשה, כל אקט בסך הכל 30 דקות ואחרי הגיבוש תסתכלו על החצי שעה הזאת כאילו עברה מהר מאד. בין האקטים, בזמן ההפסקות לנצל כל רגע להחזיר את האנרגיות לגוף, לנשום עמוק וטוב לשתות מים ולעשות מתיחות כי השרירים יתפסו אם לא. למי שנשאר קצת זמן וכוח שילמד קצת את הדפים שקבלתם כי גם הם מאד חשובים. ביום השני לגיבוש המרפקים משופשפים והברכיים כואבות אבל זה לא הזמן להפסיק! זוחלים עד הסוף כל מקצה מסיימים הכי טוב שאפשר וממשיכים עד סוף האקט, לא משנה מה האקט יהיה.

טיפים לאקט השקים: לא לרוץ כל הסיבובים הראשונים כי האקט ארוך וכל האנרגיה תגמר לפני שעוד יתחיל האקט באמת, אך כן לנסות לתפוס פער משאר חברי הקבוצה כדי להגיע כמה שיותר במקומות הראשונים. לא לרוץ בירידה כייש יש סכנה של החלקה ופציעה שיכולה להפריש אותך מהגיבוש.

טיפים למסע האלונקות: המסע ארוך ונמשך כשעה עם עצירה קטנה בדרך. השרירים ברגליים יתחילו לשרוף והכתפיים יתחילו לכאוב, זה לא הזמן לעצור צריך להמשיך לסחוב את האלונקה כמה שיותר זמן מהמסע לנסות לקחת אותה בעליות הקשות וגם בירידות ולנוח כמה שפחות ואם נחים עדיף במישור. לא לדחוף או להידחף מתחת לאלונקה אך כן לתת תמיכה לדחוף ולעודד את חברי הקבוצה שלוקחים את האלונקה ולנסות להחליף את אלו שקשה להם.

טיפים ליום השני: באקטים הפיזיים אל תשברו תתנו את כל מה שנשאר לכם ותמשיכו עד הסוף, המגבשים אוהבים להפריש חיילים מהגיבוש ביום השני בגלל שלא התאימו או עיכבו את הצוות. באקטים המתרחשים בצלייה, תהיו מפוקסים וממוקדים על המשימה לא להנהיג כל פעילות או כל אקט כי זה יוצר תחושה שלילית עליך כבן אדם מה שיפגע גם בסוציומטרי וגם במחשבת המגבשים עליך. להנהיג באקטים שאתה בטוח תנהיג בצורה המיטבית בהם. באקט הסיום, בוחן הסיירת תתנו את כל מה שנשאר לכם ותוציאו את כל מה שיש לכם זהו האקט המסכם ואחריו אין יותר פיזי לכן תנו הכל שלא תתחרטו על התוצאות כי אין מתי לשפר.

טיפים לראיונות: לשתות לפני הראיון וגם ללכת לשירותים כי אי אפשר לצאת באמצע. לא לבוא לחוצים ומבואסים. להיות קרי רוח עם חיוך ושמחים שסיימתם את הפאן הפיזי. להיות ממוקדים מאד בראיון ובמה שתגידו בו כי הוא לוקח משקל כבד מהתוצאה של הגיבוש. לא לזלזל בראיון כי הייתם טובים בחלק הפיזי כי הוא מאד חשוב לתת בו הכל ואת הכי טוב שיש. בראיון להיות אמיתיים ולהיות אתם לא לשקר ולנסות לרצות את המגבשים פשוט להיות מי שאתם ולענות לפיכך על שאלות המגבשים.

 

תרגילים ומשימות שניתנו בגיבוש

○ חפירת בורות – יחלקו אתכם לזוגות ותצטרכו לחפור בור שיהיה כמסתור מפני אויב. נסו להשתמש באובייקטים שבשטח.

○ דיונים צוותים- יעשו לכם דיונים שונים ביניכם, לדוגמא: תעשו דיון על ניסויים בבעלי חיים ובסופו לתת 3 טיעונים נגד ובעד.

○ אלונקה סוציומטרית – אקט בו תצטרכו להגיע 4 חבר'ה הכי נעולים לאלונקה ולסחוב אותה הלוך חזור.

○ הרצאות – כל אחד מהצוות יצטרך לתת הרצאה על נושא שהמגבש יבחר.

○ ניווטים צוותים- כל אחד בתורו צריך לפקד על כולם ולהוביל אותם לנקודת הציון, תוך כדי שמירה על הליכה מבצעית וחשאיות.

○ ציור מפת ארץ ישראל – משימה בה תצטרכו כל חברי הצוות בזמן מוקצב לצייר את מפת ארץ ישראל על החול ולהשתמש באובייקטים בשטח.

○ הרכבת פאזל – שם תתחלקו לקבוצות ולכל קבוצה תיהיה הזדמנות להרכיב את הפאזל בזמן המהיר ביותר.

○ בוחן סיירות – מורכב מכמה שלבים:

שלב ראשון – ריצה של קילומטר אחד.

שלב שני- הגעה לאמבטית החול וזוחלים למקום מסויים, ומבצעים 10 סמוקום, 20 גאמפ סקווט, 30 שכיבות שמיכה ו40 בטן.

שלב שלישי – זוחל חזרה למגבשים ומקבל דף ועט ומתחיל את הבוחן העיוני, כאשר לאורך כל המבחן הזמן מתקתק ותצטרכו לעשות בזמן המהיר ביותר את שלושת השלבים.

○ מפה וקוד- לאורך הגיבוש תקבלו מפה עם שמות של רחובות, ובמשך הגיבוש תצטרכו ללמוד אותה ולזכור. המגבשים ישאלו אתכם שאלות מתי שבא להם, ככה שתיהיו מוכנים תמיד.

 

בהצלחה בגיבוש !

ט', בוגר צוות מזכרת בתיה

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן