המדריך השלם לגיבוש ימ"ס – מסתערבים מגב

לוז הגיבוש:

יש 2 תבניות לגיבוש: האחת, הגעה בחמישי לבית חורון (בה"ד מגב) מילוי של כל הטפסים הרלוונטים לגיבוש. יציאה חזרה הביתה והגעה במוצש חזרה לבסיס. ומיד למחרת בראשון יתחיל הגיבוש. השניה, הגעה ביום ראשון לבית חורון, מילוי כל הטפסים הרלוונטים ותחילת הגיבוש עצמו יהיה בשני, כלומר לא משנה איזה יום תגיע לבה"ד. מוצש או ראשון הגיבוש יתחיל יום אחרי.

היום הראשון

מגיעים לוקחים את כל הציוד, מעמיסים למשאית של הגיבוש. אין יותר מדי מגע בשלב הזה עם המדריכי לוטר. יש יותר אינטרקציה עם המכים שהוקצו לטובת הגיבוש. בלילה של היום הראשון דואגים שתשנו טוב. למחרת בבוקר יש את הבר אור: תוצאות עדכניות של לעבור את הבר אור: 8 מתח 13 מקבילים וריצת 3000 עד 13:30. מיד אחרי הבר אור עולים על ב מגב. ונוסעים לאזור הגיבוש. יש שני אופציות או יער גימזו (ליד מודיעין) או פלמחים.

היום השני

מתחילים תיזוזים, ריצות, פריקה של המשאית. לאחר מכן חלוקה לקבוצות ומיד אחריה הגיבוש יתחיל באמת. (לקראת אחר צהריים יום שני ) .

מכיוון שבמגב הגיבוש הוא מיד אחרי הטירונות ואפשר לעשות אותו כמה פעמים שרוצים עד שאין מספיק יתרת שירות. מחלקים את הקבוצות לטירונים לבד, וסדירים ואנשי קבע ביחד. אין הבדל בין בנות לבנים.

המדריכי לוטר מגיעים לקבוצות ומתחילים לתזז ולהריץ את המגובשים על מנת להתחיל בניפוי של החברה החלשים ולשמור על דופק גבוה של המגובשים. בשני אחר הצהריים מתחיל המסע הראשון, כל אחד עם שק חול על הגב מתחילים הליכה לנקודה רחוקה מהאוהל וחזרה. באיזה שהוא שלב הפקלים עולים על הגב. לכל מגובש יש פקל. מגיעים לדיונה, מתחילים ריצות ואקטים סביב הדיונה כדי להמשיך להוציא את החברה החלשים. לאחר מכן מתחיל החלק השני, פתיחת אלונקה ותחילת מסע אלונקות. במהלך המסע הרבה מגובשים פורשים ומגיעים למצבי אלונקה שחורה. 4 על אלונקה בלי חילופים. בחלק הזה המדריכי לוטר דורשים מהחברה לרוץ ולהגביר קצב על מנת להקשות. כל המסע אתה עם ציוד מלא וקסדה על הראש. המסע חוזר על עצמו. לאחר כל הלוך חזור, המדריכים טוענים שהמסע לא היה מספיק טוב וחוזרים עליו כמה פעמים עד שכל מי שהיה בסימן שאלה על הגיבוש יפרוש. המסע מסתיים לקראת הערב. המגבשים נותנים זמן למתיחות שחרורים ופריסה קלה (ארוחת ערב).

היום השלישי

הולכים לישון. יש גיבושים שיש הקפצה בערב הראשון ויש כאלה שלא. למחרת בבוקר מתחילים המשימות. בין משימה למשימה יש המון תיזוזים, ריצות, כדי לגמור את המגובשים. בערב יהיה שוב מסע הולכים עם ציוד מלא ופקלים בסביבות השעה וחצי עד שמגיעים דיונה גדולה. שם מתחילים לעשות מקצי התשה. זחילות, ספרינטים בדיונה ריצות במקום ועוד. לאחר מכן עושים אלונקה סוציומטרית, תחרות בין 3 הקבוצות. כולם רצים לקונוס או סטיקלייט בקצה הדיונה, ה4 הראשונים לוקחים אלונקה עם סטנדים, החמישי לוקח ג'ריקן 20, השישי ג'ריקן 10 והשביעי שק חול כל השאר בלי כלום. אקט שנחשב מאוד משמעותי ומשפיע מבחינת הסיכוי לעבור את הגיבוש. לאחר מכן חוזרים בריצה למאהל. מתארגנים לשינה. בלילה של יום שלישי יש הקפצה לאקט של קרב מגע, כולם מתוזזים כל פעם לוקחים 2 לאקט של אגרסיביות בקרב מגע, מסיימים ויוצאים החוצה וממשיכים להתזז.

היום הרביעי

רביעי בבוקר קמים יום יותר רגוע, ממשיכים להתזז בבוקר, לאחר מכן מקפלים את הציוד חוזרים בית חורון, שמה יש סוציומטרי, ראיונות. לפעמים עושים גם יבשים לבחון אגרסיביות ולוחמנות. אקט מאוד קשה בדר"כ שעתיים בלי הפסקה עם זחילות. ולפעמים עושים אירוע צב"ש. מריצים אותך בעליות נותנים לך לעשות פקלים ולאחר מכן אתה נכנס למתחם אימונים עם נשק ח"ק. וצועקים עליך שיש אירוע צב"ש מחבל מבוצר עם בני ערובה ורוצים לראות את התגובה שלך ואיך אתה מתפעל את האירוע. כבר בלילה של יום רביעי הגיבוש נרגע, בחמישי בבוקר בדרך כלל נגמר הגיבוש. ונותנים תוצאות.

טיפים כלליים שלי:

 1. הגיבוש הוא הצגה, תמיד תחשוב בראש שזה משחק וזה בסוף יגמר.
 2. תמיד תרצה להיות הכי טוב ולהגיע ראשון, אל תוותר לא משנה כמה קשה ויהיה קשה. תחשוב על כמה אתה רוצה את זה ותיהיה שלם עם ההגעה שלך לגיבוש.
 3. לא לשכוח שמגבשים בני אדם, גם אם אתם מרגישים חסרי אונים, תזכרו שיש להם ילדים בגילכם ורובם היו במצב שלכם לפני מספר שנים.
 4. תהיו אתם. זה שעברתם גיבוש לא אומר שתהיו לוחמי ימס, המדריכים עוקבים גם במהלך הקורס אחרי כל החברה שעברו את הגיבוש ורואים מי שיחק את עצמו בגיבוש ומי הציג שקיפות מוחלטת של עצמו בגיבוש, זה מאוד חשוב.
 5. תהיו אמינים, אמינות זה שם המשחק, אף אחד לא רוצה לוחם שקרן או לא כנה. תמיד תגידו את האמת גם אם זה דופק אתכם ואת כל הקבוצה.
 6. תבואו בגישה של חיוך, תהנו מהגיבוש ותצחקו מכל אקט קשה, יש 2 דרכים לעשות גיבוש אחד לעבור והשני לשרוד, אף פעם אל תהיו שורדים וזה בכל דבר שקשור בצבא ובחיים שלכם.
 7. גם אם לא הצלחתם לא קרה כלום, תוכלו עוד 4 חודשים לגשת שוב לגיבוש, יש לוחמים שעברו גיבוש 2 ואפילו 3.
 8. תהיו אחראים לציוד שלכם, שלא יגנבו לכם ושלא יעלם, וכמובן אל תגנבו או תקחו ציוד של אדם אחר.
 9. כל הקפצה היא ברימוני הלם וצעקות, גם ההשכמה בבוקר היא בהקפצה, אל תכנסו לשוק תהיו מפוקסים.

 

אקטים של אמינות וזיכרון:

 • מכניסים אותך לתוך חדר חשוך שיש בו אמבטית חול גדולה ונותנים לך לחפש כדורי טניס, וברגע שאתה מוצא אומרים לך לקבור בחול חזרה. (כיאלו לא מצאת) בין לבין המדריך קורא לך החוצה, ושואל אם מצאת כדורי טניס אסור ליפול ולשקר ולהגיד שמצאת אלא להגיד שלא מצאת.
 • אקט נוסף מכניסים אותך לחדר חשוך ונותנים לך להיות שם 10 שניות ואומרים לך לזהות כמה שיותר פריטי אמלח. אקט זה בוחן זיכרון.
 • מכניסים לחדר ונותנים לך למלא צורות בעיניים עצומות. מוודאים שאתה לא פוקח.
 • מכניסים לחדר ונותנים לך 10 שניות לזהות כמה שיותר פריטים ואחר כך אתה צריך לדווח על כל מה שזיהית.

סוגי משימות:

 1. העברת כל הציוד בקורי עכביש, המטרה להעביר את כל הציוד בין 2 חוטים שמתוחים בין 2 עצים. משימה זו באה לבחון את היצירתיות ואת שיתוף הפעולה של המגובשים.
 2. מביאים לך 3 "פצצות" ומטילים עליך לשים את הפצצות מתחת לרכב בלי שיתפסו אותך. בוחן התגנבות, פעילות נסתרת.
 3. יש חבל ארוך בצורת שבלול עם הריצפה. יש מוט ברזל שמחוברים אליו חוטים למלעלה ומלמטה והמטרה של חברי הקבוצה להוציא את המוט דרך השבלול שעל הרצפה תוך כדי שהמוט יהיה באוויר בגובה מסוים, אנך לקרקע, וחברי הקבוצה עומדים על צמידים לא יציבים. כאשר המוט נופל או מתעקם מתזזים את חברי הקבוצה כדי לשבור מנטלית את המגובשים.
 4. מביאים לכל הקבוצה בולי עץ וצמיגים. יש פחות צמיגים ובולי עץ ממספר חברי הקבוצה, מגדירים לקבוצה שהיא בשדה מוקשים. ויש בשטח סטנדים של מטרות שהן משחקות "מוקשים" על חברי הקבוצה להגיע לכל המוקשים בזמן מוגדר מסוים תוך כדי שאסור להם לדרוך על הרצפה אלא רק על הצמיגים ובולי העץ. בא לבחון אמינות, אם מגובש שנפל לקרקע מעדכן את הקבוצה שנפסל ואומר לקבוצה שצריך להתחיל מההתחלה או שמשתיק את הפסילה ועובר עבירת אמינות.
 5. משימת ניווטים, יש גיבושים שנותנים מפות תצ"א ויש ניווטים.

סוגי אקטים ותיזוזים:

 • ספירנטים בדיונה- תחרות בין חברי הקבוצה מי מגיע ראשון מי נותן מעצמו הכל ומי מוותר
 • זחילות- אקט של רבאק ונחישות.
 • הליכת צפרדע- הליכה שקשה פיזית, באה לעייף את הגוף
 • מסעות קצרים- ריצות עם שקי חול ופקלים ולפעמים אלונקות פתוחות, בא לשבור מנטלית את המגובשים.
 • קפיצות בשק- כמו שנשמע אתה בתוך שק צריך להתקדם בקפיצות צפרדע.
 • ספרינטים- ריצות תיזוזים קלאסי, נגעת חזרת.
 • ריצות עם ציוד 300 מטר, מיד אחר כך ספרינטים בדיונה ואז קרבות זה עם זה במשך 10 דקות.
 • דיבור מול קהל- נותנים לך חפץ ואומרים לך לספר עליו לכולם, בודקים יכולות דיבור מול קהל, אלתור, יצירתיות של מחשבה על חפץ שאתה לא מכיר.

 

בהצלחה בגיבוש !

נ', בוגר צוות "אלפי" מזכרת בתיה, לוחם ימ"ס.

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן