גיבוש מטכ"ל, שלדג, 669

בכדי להתקבל לאחת מיחידות העילית של צה"ל- סיירת מטכ"ל, יחידת שלדג- יחידת הקומנדו של חיל האוויר ויחידת 669- יחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר על המלש"ב לעבור גיבוש משותף הממיין לשלושת היחידות האלו, גיבוש  שאורכו כארבעה ימים ונחשב לאחד הגיבושים הקשים ביותר בצה"ל.

בכדי לקבל הזדמנות לבצע את הגיבוש על המלש"ב לבצע "יום סיירות" (ראה ערך נפרד), לבקש מבעוד מועד גיבוש מטכ"ל ולעבור את יום הסיירות בציון טוב,ורק אז יקבל הזמנה לגיבוש.
הגיבוש נערך פעמיים בשנה, כשבוע לפני חג פסח ובמהלך החודשים אוקטובר או נובמבר. אין שינויים גדלים בין המועדים השונים, אורך הגיבוש הינו ארבעה ימים בשני המועדים והתכנים כמעט זהים.
בכל צוות  בגיבוש ישנם מפקדים מסיירת מטכ"ל, שלדג ו669 הבודקים וממיינים את המתגבשים ליחידות. הקבלה לכל יחידה תלוייה בהעדפת המלש"ב, בציונו בגיבוש ובאופיו. לכל יחידה ישנם צרכים אחרים ולכן כל יחידה מחפשת סוג שונה של אנשים בעלי יכולות שונות.

מהלך הגיבוש:
הגיבוש מתבצע על מדי ב ועם נשק לכל אורכו, על מנת להקשות על החניכים שאינם חיילים עדיין, השינה מתבצעת באוהלי סיירים בשטח.
בגיבוש ישנו לחץ פיזי גדול מאוד והוא מורכב מתרגילי "סדר הגעה" שונים, בהם- ספרינטים, זחילות, תרגולי אלונקה סוציומטרית ועוד תרגולים פיזיים שונים וקשים.
מלבד התרגולים הללו במהלך הגיבוש עוברים החניכים לפחות שני מסעות של מספר ק"מ הכוללים סחיבת אלונקות. המסעות נערכים כשעל גב החניך תיק צבאי מלא (תד"ל), לא נח שמקשה על הליכה מהירה ומוסיף משקל. המסעות מתבצעים על חול ים ונחשבים קשים מאוד.
כמו כן במהלך הגיבוש עוברים החניכים משימות צוותיות רבות הבאות לבדוק עבודת צוות, יכולות מנהיגות ויכולת קבלת החלטות תחת לחץ. מלבד כל זאת עוברים החניכים גם תכנים נוספים כגון:  הסוואה, מבחני למידה, שיחות אישיות ועוד מבחנים שונים.
מהלך הגיבוש משתנה לעיתים בין מועדים שונים של גיבושים וכמו כן גם בין קבוצות שונות בתוך הגיבושים ישנם שינויים לעיתים.
באמצע הגיבוש מתקיים ניפוי של אנשים שנמצאו כלא מתאימים או שאין להם סיכוי לעבור את הגיבוש  (בדר"כ אנשים עם בעיות משמעת  ו\או כושר גופני לא מספק), מעבר לכך ישנם פורשים במהלך הגיבוש אם מסיבות בריאותיות או מסיבות של קושי.

אלו שנופו ימשיכו בהליך מיון וגיוס לחטיבות החי"ר השונות.
אלו שהתקבלו לסיירת מטכ"ל וליחידת שלדג יקבלו מועד גיוס ויתחילו מסלול הכשרה ביחידות אלו.
אלו שהתקבלו ליחידת 669 יעברו יום מיון נוסף הבודק הסתגלות לעבודה עם מים.
מי שסיים את הגיבוש ולא עבר אותו יוכל לבקש ראיונות ליחידות מובחרות אחרות כגון: דובדבן, מגלן, אגוז ועוד...לתהליך הקבלה ליחידות אלו ראה ערכים נפרדים.

רוצה להתכונן לגיבוש זה? השאר את פרטיך ואחד המדריכים שלנו ישמח לעזור לך.

הנכם מוזמנים לבקר באתר הבית של Xpert:

שני אימוני ניסיון

לנרשמים דרך האתר