גיבוש עוקץ (בנים)

בחר גיבוש

לקבלת 2 אימוני ניסיון

היום הראשון

מתייצבים בתחנת רכבת מודיעין מרכז בשעה 08:30 שם המלש"בים יעברו בתחנות רישום, בדיקות רפואיות וחלוקת מספרים. לאחר מכן תעלו לאוטובוסים ותיסעו למתקן אדם ששם יתרחש הגיבוש עצמו.

כאשר תגיעו למתחם הגיבוש תצאו לריצת 3000 בקבוצה שבה נסעתם ביחד איתה באוטובוס. לאחר הריצה תיהיה הפסקה מאוד ארוכה עד בערך 16:00 אחר הצהריים שבה תוכלו לנוח ולאכול ארוחת צהריים.

בשעה 16:00 בערך יאספו את כל הקבוצות וייתנו לכם תדריך על הגיבוש עצמו ולאחר מכן תתחיל חלוקת מספרים חדשים ולקבוצות חדשות שחולקו על פי התוצאות של המלש"בים בריצת ה3000.

לאחר חלוקת המספרים והקבוצות הגיבוש האמיתי מתחיל, מיד מחלקים לכם ציוד ומחכה לכם עבודה מעצימה עד שעות הלילה המאוחרות.

בשעה חמש אחר הצהריים בערך יתחילו האקטים הפיזיים והמשימות הקבוצתיות ללא עצירות עד השעות המאוחרות של הלילה  (בין השעות 23:00 עד 00:00 יעצרו האקטים הפיזיים והמשימות הקבוצתיות ).

לאחר האקטים הפיזיים והמשימות הקבוצתיות תעלו לאולם ספורט להתארגן לשינה רק שבדרך ההגעה לאולם תחכה לכם הפתעה… תרגיל צוקון- עלייה עם שקים על הגב על  הר חול על זה אסביר בהמשך. לאחר התרגיל תלכו לישון עם הציוד שחולק לכם בתחילת הגיבוש.

 

היום השני

ההשכמה תהיה באור יום בערך בשעות 07:00 – 08:00 ולאחר מכן תרדו למתחם הגיבוש בחזרה להתחיל עוד יום עמוס בעבודה פיזית ומשימות קבוצתיות.

מיד שתגיעו תאכלו משהו קטן ותתחילו באקטים הפיזיים בהפסקות ממש קטנות בין אקט לאקט (הפסקה שנעה בין 5-8 דקות)

לאחר האקטים הפיזיים תאכלו ארוחת בוקר ואחריה יתחילו משימות קבוצתיות שבין לבין ישולבו אחד או שניים מהאקטים פיזיים (זחילות ואלונקה סוציומטרית).

לאחר סבב של משימות קבוצתיות תרדו אל אחד האוהלים ושם ייתבצעו הרצאות שאותם יצטרכו להעביר המלש"בים לעבר חבריהם לקבוצה וארבעת המתגבשים שמסתכלים עליכם  ומקשבים לכם. נושאי ההרצאות יחולקו לכם ביום הראשון מהמגבש על גבי דף אחד יהיו הנושאים וכל אחד בוחר לעצמו נושא ואסור שלשניים יהיו אותו נושא כלומר לכל מתגבש נושא אחר. לאחר שכולם סיימו להרצות תיהיה משימה קבוצתית המורכבת מנושאים שונים שהמגבש מציג לפני המתגבשים והקבוצה צריך להגיע לפיתרון סופי קבוצתי שכל הקבוצה מסכימה עם אותו פיתרון.

לאחר מכן תעלו בחזרה למתחם הגיבושים ותחזרו לאקט פיזי שמאפיין מאוד את הגיבוש הזה האקט המרכזי בגיבוש זחילות ויהיו הרבה זחילות שכל פעם שהמתגבשים לא יזחלו טוב הם יחזרו עשר צעדים אחורה.

לאחר הזחילות יהיה משימה קבוצתית נוספת, ייקשרו לכל המתגבשים את העיניים והקבוצה תצטרך להרכיב אותיות באנגלית מחבל ארוך שיינתן על ידי המגבש ( יוסבר בהמשך).

לאחר מכן תלכו לעבר הפריקסט (מבנה מטווחים)  ושם תעברו מין סדנא של פירוק והרכבה של M16 כל אחד יצטרך להרכיב ולפרק את הנשק 10 פעמים.

מיד שתסתיים הפירוק וההרכבה תאכלו ארוחת ערב שבסופה תעמדו כל הקבוצה בשני תורים בתוך הפריקסט (מבנה מטווחים) ששם המגבש יגדיר לכם לא לדבר ולעמוד בשקט מבלי לזוז, כאן אתם תיבחנו באמון שלכם שבסוף עמידה של בערך חצי שעה עד שלושת רבע שעה המגבש ישאל מי זז או דיבר ותצטרכו לענות בכנות כי הוא הסתכל עליכם במשך אותו הזמן.

לאחר מכן תצאו למסע שבו הקבוצה תצטרך לבחור שמונה מתגבשים הכי חזקים שיצטרכו לסחוב מוט ברזל עבה וארוך לאורך כל המסע שאורכו כמה קילומטרים ונע בין שעה לשעה .

לאחר המסע תעלו לאולם ספורט ושוב בדרכם לאולם המגבשים יעצרו בהר החול ושוב המתגבשים יבצעו את תרגיל הצוקון.

לאחר תרגיל הצוקון תעלו לאולם הספורט ותתארגנו לשינה .

 

היום השלישי

ההשכמה שוב תהיה באור יום בין השעות 06:00 -08:00 לאחר מכן תאספו את הציוד האישי והציוד שחולק לכם ותרדו למתחם הגיבוש.

כאשר תגיעו אל המתחם יבקשו מכם לסדר את הנשקים שכל כובע מונח ליד הנשק עם המספר שלכם לעבר המתגבשים ותבצעו אקט פיזי אישי נוסף ספרינטים עם פירוק והרכבת נשק בסדר הגעה שיפורט בהמשך.

לאחר מכן יהיה אקט נוסף של זחילות , ואז תרדו למתחם האוהלים ותצטרכו לחפור בור שמעליו יהיה חבל שהקבוצה תצטרך לעבור דרכו כולל כל הציוד הקבוצתי והאישי( יפורט בהמשך).

לאחר מכן תקבלו דף שבו יהיה כתוב שסיימתם את החלק הפיזי של הגיבוש ותמלאו שאלון סוציומטרי על המתגבשים… מי מתאים להיות לוחם ביחידה ומי פחות.

לאחר מילוי השאלון תקראו לראיון אישי עם המגבשים האחרים כלומר הראיון האישי שלכם יהיה עם מגבשים של קבוצות אחרות שבסוף הראיון לא תספרו לאף אחד מחברכם לקבוצה מה שאלו אתכם ואיך התנהל הראיון כי לפני הראיון יגדירו לכם שאין להגיד מה היה בראיון לאף אחד מהמתגבשים וזה עלול לפסול אתכם אוטומטית מהגיבוש.

לאחר שכולם יסיימו את הראיונות תעלו על אוטובוסים בחזרה לרכבת מודיעין מרכז.

 

משימות פיזיות שהתבצעו בגיבוש

1.זחילות במספר סבבים או סדרי הגעה – האקט הפיזי הכי נפוץ בגיבוש אתם תדרשו לזחול מרחק דיי גדול, אקט זה מתחלק לשני סוגים:זחילות בסדרי הגעה- תדרשו לזחול לעיתים רק הלוך ולהסתדר בסדרי הגעה ולעיתים תדרשו לזחול הלוך וחזור ולהסתדר בסדרי הגעה.
זחילות בסבבים- המגבש יגיד לכם שהראשון שמגיע ל50 סיבובים מסיים את האקט, אתם דרשו לזחול הלוך חזור וזה ייחשב לכם כסיבוב אחד, בפועל אתם תזחלו כ 6-8 סבבים כלומר תצטרכו לזחול מקסימום סיבובים במינימום זמן.
2.ספרינטים סדרי הגעה– המתגבשים ידרשו לרוץ הלוך וחזור למרחק דיי גדול ( אותו מרחק שתזחלו אותו גם) ולעמוד בסדרי הגעה, המגבש יגיד שהמגבשים סופרים רק את הרביעיה הראשונה.
3.אלונקה סוציומטרית – אתם תדרשו לעמוד שורה ולצאת לספרינט הלוך חזור ואז לעמוד בזריזות בסדרי הגעה שהמגבשים רושמים רק את השבעיה הראשונה, ארבעת הראשונים לוקחים אלונה, החמישי לא לוקח כלום, השישי והשביעי לוקחים ג'ריקן מים. אחרי הרישום המהיר תוך חמש שניות כולם יצטרכו לצאת שוב הפעם עם האלונקה והג'ריקנים ולהקיף את אותו סימון שאליו רצתם לפני שעמדתם בסדרי הגעה. לאחר כמה סבבים של האקט המגבש יתחיל לספור זמנים כלומר המגבש יגיד לקבוצה שהם צריכים לרוץ הלוך חזור עם האלונקה והג'ריקנים ב 25 שניות בפועל זה כמעט אפשרי אך המגבש מסתיר את זה מכם ואומר שלא הצלחתם על מנת לייאש אתכם בנוסף יהיו סבבים שבהם המגבש יגיד לקבוצה שהם צריכים לבחור את ארבעת המתגבשים החזקים ביותר כדי להיות מתחת לאלונקה ולרדת מה 25 שניות.
4.מטלה שזיפים – אקט המשלב מין משימה אישית לקבוצתית

האקט זה מתחלק לשני סוגים :

 • משימה אשית- לעיתים דרשו להטלות על מוט צר ולהחזיק כמות זמן מקסימלית שבסופה תצטרכו לעמוד בסדרי הגעה, ולעיטים תצטרכו להטלות על מוט עבה ולהחזיק כמות זמן מקסימלית שבסופה תצטרכו לעמוד בסדרי הגעה.
 • משימה קבוצתית- הקבוצה תבחר מתגבש אחד שייפקד על המשימה שבה הקבוצה תצטרך להעמיד מתחת למטלה 8 מתגבשים חצי מהם במוט העבה והחצי השני במוט הצר במשך שתי דקות שבהם יתאפשר לכם להחליף אנשים אחרים במטלה ואסור לאף אחד לדבר במהלך המשימה מלבד המתגבש שהוטל עליו לפקד על המשימה.
  5.תרגיל צוקון- כל מתגבש יש שק, שאיתו תדרשו לעלות ולרדת הר חול בזמן מסוים שרק המגבשים יודעים תצטרכו לעשות כמה שיותר הקפות בזמן הזה.
  6.ספרינטים סדרי הגעה עם פירוק נשק – אקט פיזי המלווה בעמידה בלחצים, אתם תדרשו לרוץ הלוך חזור לאחר מכן לפרק את הנשק, לרוץ הלוך חזור שוב ולאחר מכן להרכיב את הנשק ואז לעמוד בסדרי הגעה.
  7.מסע עם מוט ברזל- תצאו למסע שבו הקבוצה תצטרך לבחור שמונה מתגבשים הכי חזקים שיצטרכו לסחוב מוט ברזל עבה וארוך לאורך כל המסע שאורכו כמה קילומטרים ונע בין שעה לשעה וחצי .

 

משימות קבוצתיות

 1. הרכבת אוהל: הקבוצה תקבל את כל הציוד הנדרש להקים אוהל ענק בזמן מאוד קצר, משימה זאת כמעט ולא אפשרית אבל עליכם להראות יכולות פיקודיות ולא להראות סימני ייאוש בכך שמשימה נכשלה, ייתנו לקבוצה מספר רב של נסיונות על מנת לייאש אתכם ולתת לכם תחושת כישלון.
 2. הרשת: תדרשו לעביר את כל הקבוצה והציוד הקבוצתי הכולל אלונקה פתוחה עם שקים וג'ריקנים בתוך רשת המורכבת מריבועים שאסור ללכת בהם באלכסון וכל דריכה בריבוע מסויים גורמת לו ל"הישרף" כלומר שאי אפשר להיכנס אליו שוב, בנוסף אסור לגעת בחוטים המרכיבים את הרשת כל נגיעה ודריכה בריבוע שרוף תגרום לכם להענש ואם תודו שנגעתם תענשו פחות על מנת לראות אם אתם אמינים או לא.
 3. חפירת בור מתחת לחוט: משימה קבוצתית שבה הקבוצה תדרש לחפור בור מתחת לחוט שקשור בין שתי עצים ולעביר את כל חברי הקבוצה הציוד האישי והקבוצתי מבלי לגעת בחבל  גם כאן תצטרכו להראות יכולות מנהיגות  ואמינות, אם נגעתם בחבל דווחו על כך ותראו שאתם אמינים.
 4. הרכבת אותיות מחבל שעיניכם עצומות: אתם תדרשו לכסות את עיניכם ולהרכיב עם חבל אותיות באנגלית כמו למשל האות A אתם תדרשו לעשות זאת בעיניים עצומות מבלי שתראו דבר, גם אם אתם רואים תכסו את העיניים בצורה הטובה ביותר כך שלא תצליחו לראות כי אם תראו המגבשים ירגישו את זה ויבחינו בכם כלא אמינים.
 1. שיח קבוצתי: המגבש ייתן לכם נושאים לדון בהם , קונפליקטים וכו' ואתם תצטרכו לתת את דעתכם האישית ולשכנע את חברכם לקבוצה להחזיק בשעה שלכם ולהגיע לפתרון קבוצתי שכלל הקבוצה תסכים עלייה.

 

טיפים כלליים 

 1. הגיבוש אורכו 3 ימים ושני לילות, בפועל הגיבוש ייערך רק 48 שעות! , 48 שעות שבהם תצטרכו לתת הכל על מנת לשרת ביחידה, זה רק 48 שעות תתנו את הכל עוד לא נולד האדם שיעצור את הזמן, הזמן טס במהלך הגיבוש ותחשבו תמיד שמתישהו זה ייגמר ואתם חייבים להוציא את המקסימום מעצמכם.
 2. תרצו את זה, תרצו לשרת ביחידה, בעוקץ מחפשים בעיקר אנשים שרוצים לשרת שם, תראו אתם רוצים את זה, תראו שאתם לא מוותרים, תראו שזה שלכם ושאף אחד לא יכול להזיז אותכם מהמטרה שלכם הם מחפשים את זה והם רוצים אנשים כאלה אנשים שיעשו הכל כדי לקבל את מה שהם רצים.
 3. המגבשים שלכם ינסו לייאש אותכם כמו לדוגמה בזחילות הם יגידו לכם שהראשון שמגיע ל 50 סבבים מפסיק, בפועל זה לא קורה אתם תעשו פחות מ 10 סיבובים אז אל תתנו לאמירות מהסוג הזה להפריע לכם ולתת פחות מהמקסימום שלכם הם רק מנסים לייאש אתכם אבל אתם תעשו את ההפך אל תתייאשו ותתנו המקסימום מעצמכם.
 4. תהיו אמינים וכנים, יגדירו לכם את זה הרבה מאוד פעמים במהלך הגיבוש וייבחנו את זה במהלך הגיבוש, אם זה באקטים הפיזיים אם זה במשימות הקבוצתיות, ישאלו אתכם הרבה שאלות בגיבוש תענו עליהם בכנות וביושרה מלאה זה חשוב ואף יכול להפיל אתכם במהלך הגיבוש.
 5. הכל הצגה, המפקידים בההלך הגיבוש יצעקו עליכם וישמרו על דיסטנס גבוהה איתכם וינסו לייאש אתכם, תזכרו הכל הצגה הכל על מנת לנסות להפריש אתכם מהגיבוש, הם מנסים לשחק בכם על מנת להפריש אתכם אבל אל תתנו לזה לקרות.
 6. לפעמים המשימות הקבוצתיות תחוו הרגשה של כישלון, אל תתנו להרגשה הזאת לשחק בכם ותחזיקו במחשבה של איך אני יכול להיות יותר טוב ולא להתייאש אלא להתחזק מזה ולהוכיח את עצמך יותר.
 7. בגיבוש יהיה מגבש ראשי ועוד שלושה מגבשים שמסתכלים עליכם ורושמים הכל הם רושמים הכל, אז תמיד תראו טוב ואל תראו שקשה לכם, תמיד תראו יציבים.
 8. תתחברו לאנשים שאיתכם בקבוצה, בסוף הם חלק מאלו שקובעים עם אתה עובר או לא.. בסוף הגיבוש הם נותנים עליך משוב ואתה עליהם זה מאוד חשוב תשדלו להיות חברותיים ולהתנהג בצורה יפה אליהם.
 9. תהיו פעילים במשימות הקבוצתיות, תנסו להיות מעורבים במשימות הקבוצתיות אך באותה מידה על תשתלטו על דבריהם של חבריכם לקבוצה, תיהיו מעורבים אך במידה שלא תפגע באחר, תבלטו, תביאו את עצמכם ליידי ביטוי ואל תוותרו על המקום שלכם.
 10. ישאלו אותכם הרבה פעמים מי צריך למרפאה ומי רוצה לפרוש אל תתנו לזה להרתיע אותכם, הכי קל זה לפרוש, תבחרו בדרך הקשה להישאר בגיבוש ולעבור אותו אל תתנו לשאלות כאלו להפיל אתכם ולמצוא את עצמכם בדרך הביתה מרצונכם.
 11. תשמרו על הציוד האישי שלכם, אל תאבדו אותו, מאוד חשוב להיות אחראי , הם מחפשים את זה ביחידה, תמיד תשמרו על הנשק קרוב אליכם ואל תניחו אותו בצד אלא אם אמרו לכם.
 12. תהיו מנהיגים, ביחידת עוקץ מחפשים מנהיגים כאלו שיכולים לסחוף אחריהם אנשים אחרים, תביאו את זה ליידי ביטוי במשימות הקבוצתיות זה מאוד חשוב, תנסו לשכנע אנשים אחרים לתפוס בעמדתכם כמובן בדרך לא שתלטנית וזהירה.
 13. תכננו את ההרצאה האישית שלכם בצורה הטובה ביותר, תדברו עם בטחון, אל תגמגמו, אל תחרטטו, תלמדו את הנושא שקיבלתם מהמידע שאתם יודעים (הנושאים הם מאוד פשוטים והידע עולם שלך סביר להניח לא יתקל בקשיים) ותעבירו אותו בצורה הכי טובה ומובנת.
 14. בראיון האישי שלכם אל תנסו ליפות את המציאות, תנסו להיות אתם, תדברו אמת, תגידו כמה חשוב לכם להיות ביחדה ואל תנסו לעשות את זה בכוח הם לא אוהבים את זה!
 15. תתנדבו תמיד, גם שמגבש מבקש מתנדב תמיד תרימו את היד וגם כאשר צריך לסחוב את הציוד הקבוצתי, תמיד תנסו לסחוב אותו המגבשים רואים מי לוקח אותו ומי מתעצל לקחת אותו.

דברים שחשוב לדעת

 1. כל הגיבוש נערך בצורה מאוד מחושבת כלומר לצבא יש מגבלות עליכם כי אתם מלש"בים, זה בא לידי ביטוי בשעות שינה, בעומס הפיזי כלומר לא ייתנו לכם להתאמץ מעבר למותר.
 2. תאכלו, תשתו ותעשו את הצרכים שלכם בכל רגע שנותנים לכם, זה חשוב ומשפיע על הביצועים שלכן.
 3. הגיבוש התחיל ביום הראשון בשעה 4 אחר הצהריים וההסתיים ביום השלישי בערך בשעה 6 אחר הצהריים.
 4. במהלך הגיבוש אוכלים מנות קרב, וישנים באולם ספורט.
 5. בגיבוש אין לכם שעון אז תעזרו בשמש כדי לדעת מה השעה.
 6. תביאו לכם זוג נעליים נוספות או אפילו שתיים יכול להיות שהם יתרטבו לכם וזה עלול להוריד מהתפוקה שלכם.
 7. תתנו את כולכם ותרצו את זה לבסוף הם מחפשים אנשים כמוכם אנשים שרוצים להיות ביחידה.
 8. המסלול ריצת שלושת אלפים לא נוח בכלל יש הרבה פניות, עליות וירידות תנסו להתאמן לקראת זה דווקא במסלולים לא נוחים כדי לשפר את הביצועים שלכם.
 9. האקטים מתרחשים במישור חול רך למרחקים דיי ארוכים.
 10. הקבוצות הן גדולות תנסו באקטים הפיזיים להתרחק מאנשים על מנת שלא תפצעו מהם, תשמרו על עצמכם לגיבוש הזה יש שני מועדים בטווחים קצרים כך שאם תפצעו סביר להניח שלא תוכלו לחזור לעשות את הגיבוש שוב.
 11. תנצלו את שעות השינה שלכם, אל תוותרו על שום דקת שינה זה מאוד חשוב ויעזור לכם במהלך הגיבוש.
 12. אתם תזחלו המון, זחילות זהו אקט מאוד קשה לכן תתקוננו לזה היטב גם האקט המרכזי בגיבוש הוא זחילות ויהיו הרבה זחילות יותר ממה שתחשבו.
 13. במהלך הגיבוש יש מגבש ראשי ועוד שלושה מגבשים שרושמים עליכם את כל הנתונים שלכם תמיד תראו טוב ואל תראו חולשה.

 

בהצלחה בגיבוש !

ש', בוגר צוות מועצה אזורית גזר, התקבל ליחידת עוקץ.

 

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן