גיבוש טיס

בחר גיבוש

לקבלת 2 אימוני ניסיון

לו"ז הגיבוש:

יום ראשון

מתייצבים בתחנת אופקים בערך בשעה 7:30 ומחכים למפקדים ולאוטובוסים.

מתחילים לעלות על האוטובוסים בקבוצות (כבר בחלק הזה מתחילה אווירת הגיבוש – אסור לדבר, צריך למלא את הטפסים שמחלקים לנו).

מגיעים למתחם של הגיבוש בו עוברים את התהליך של הבדיקות הרפואיות, עליה על מדים, חלוקה לקבוצות וקבלת הציוד שאיתו אנחנו עוברים את הגיבוש.

בשעות אחר הצהריים המוקדמות מתחיל הגיבוש. נכנסים לגבעת הגיבוש ובה כל כיתה מתייצבת מול אוהל שנותנים לה ומתחילים לפרוק את הציוד מהקיט בג שנשאר באוהל עד סוף הגיבוש.

במהלך היום הראשון יש אקט של זחילות ועוד כמה משימות חשיבה קבוצתיות.

בלילה כולם נכנסים לאוהלים ואחרי כמה זמן מקפיצים את כולם ומעבירים אותנו עם הציוד למתחם שבו אנחנו מקימים אוהלי סיירים בזוגות ומעבירים שם את הלילה.

יום שני

קמים מוקדם (סביבות הזריחה) לעוד יום של משימות מחשבה קבוצתיות ואישיות בשילוב אקטים של זחילות ומדי פעם ספרינטים להקפת חביות בסדרי הגעה.

יום שלישי-רביעי

כמו ביום השני עוד המון משימות קבוצתיות ואישיות (כמו הרכבת מחסה מהציוד שניתן לך, קבלת דף עם נתונים מסויימים ובזמן מוקצב להציג תוכנית פעולה אסטרטגית מול המפקדים).

בכל הלילות מלבד הלילה החמישי היו הקפצות, בחלק מהלילות הקפצה אחת ובחלק היו גם 2 ו3.

יש הטוענים שבימים אלה מרגיש כאילו הזמן לא עובר, חשוב להישאר עם ראש קדימה ולא להתעסק בכל הקשור לזמן.

יום חמישי

כל החצי הראשון של היום מוקדש ל״פירוק גבעת הגיבוש" – פירוק האוהלים, הכנסת ציוד צבאי למכולות שבגבעה והחזרת הציוד האישי שקיבלנו. לאחר שמסיימים עם זה בסביבות הצהריים מקבלים זמן מוקצב למקלחות והחזרה של המדים. מהרגע שסיימנו את זה מחכים באולם הספורט עד הבוקר של יום שישי. טכנית, בשלב הזה יש יותר תחושת "שחרור" מפני שמפקדי הכיתות שלכם כבר לא יהיו איתכם (הם ממשיכים לועדות).

יום שישי

קמים בסביבות 6 בבוקר, אוכלים ארוחת בוקר ועושים שיחת שבירת דיסטנס עם המפקדים – הרגע לו חיכינו! מקבלים את התשובות וחוזרים לתחנת רכבת.

 

טיפים כללים שלי

 1. הגיבוש הוא לגמרי הצגה. אנחנו רק בוחרים איך "לשחק" בה.
 2. המגבשים הם בני אדם!!! קל מאוד לשכוח את זה ברגע האמת. תחשבו על זה שבסוף כל יום הם חוזרים לביס"ט ומסתלבטים עלינו ועל הפדיחות שעשינו ;).
 3. אין ספק שהמלש"בים שמגיעים לגיבוש באים כדי לסיים אותו בהצלחה (לפחות רובם), מה שיוצר אווירה תחרותית. חשוב מאוד לנסות ליצור חיבור עם חבריכם לכיתה תוך מתן עזרה ככל הניתן. חשוב לזכור שברוב הזמן אסור לדבר, לכן החברים לקבוצה ידעו להעריך אתכם לרוב על סמך המעשים שלכם (כמו גם המגבשים…).
 4. תהיו אמיתיים ותהיו אתם עצמכם! תחשבו על זה: אם תעברו – מדהים! אם לא תעברו – תתבאסו על זה שניסיתם להיות משהו שהוא לא אתם ולעולם לא תדעו אם אתם האמיתיים מתאימים לקורס או לא.
 5. הכי חשוב לגיבוש ולקורס בכלל – שמירה על כנות. מספיק אפילו שקר אחד וזה עלול לפגוע בקבלה שלכם לקורס. הרציונל שמאחורי זה: בפועל, טייסים נמצאים עם עצמם במטוס ורק הם יכולים לדווח על ביצוע המשימות שניתנו להם. ברגע האמת, הם צריכים להיות כנים אם אם זה עלול לפגוע בהם! (לדוגמה, הפצצת המטרה הלא נכונה).
 6. תנו את ה-100% שלכם. אין הזדמנות שנייה בטיס!
 7. חשוב שלא תשחררו את המחשבה שלהיות בגיבוש הזה זה זכות גדולה. מדובר באמת בחוויה מטורפת שלא נוכל לחוות בשופ מקום אחר. מה שיכול לעזור לכם לממש זאת זה לנסות לחפש את היתרונות והפריבילגיות שיש בגיבוש (ויש המון).
 8. אני באופן אישי הגעתי לגיבוש בגישה שאין בכלל אופציה כזאת שנקראת "חתימת ויתור". בגיבוש אנחנו נגיע מספר פעמים לנקודת שיברון, ובנקודה זאת הבחירה הכי פשוטה היא לקום וללכת. ככל הנראה אנחנו נושפע מרגשות ותחושות שונים במצבים כאלה אשר יגרמו לנו להתחרט על חתימת הויתור בדיעבד.
 9. תבואו להנות! זאת ממש לא קלישאה. אני באמת נהנתי בגיבוש הזה, למרות כל הקושי (והוא גדול). תהנו מתחושות הסיפוק שיש לכם אחרי כל משימה שהצלחתם או כל יום שעבר.
 10. אתם תיכשלו, והרבה. זה לא נובע ממקום של זלזול, זה לגמרי חלק מהגיבוש. אתם כבר תבינו את זה יותר לעומק ברגע האמת, אבל חשוב שתדעו זאת מראש ואל תהרגו את עצמכם על כל טעות שתעשו כי יהיו מלא כאלה וזה יהרוס לכם את החוויה ואת ההצלחה.
 11. רצוי ללמוד מראש כל מיני כלים ל"הישרדות בשטח". לדוגמה, איך ליצור "חצובה" מענפים וחבלים, איך להקים אוהל סיירים, כיצד לתקוע יתד, שיטות הסוואה, דרכים שונות לקשור חבלים וכו'. כדי ליישם את זה, ישנם סרטוני הדרכה ביוטיוב המסבירים חלק מן הדברים ואפשר תמיד להיעזר בצופיפניקים – אמורים לדעת את כל הדברים האלה.
 12. רצוי לדעת לקרוא מפה כמו שצריך ולעבור על עקרונות ניווט בסיסיים.
 13. השתדלו להיות כמה שיותר אחראיים לציוד שלכם, שימו לב שאתם לא מאבדים דברים וגם אם כן – זה לא נורא. המגבשים רוצים לראות ניצול מקסימלי של הציוד שיש אצלכם, גם אם הוא מועט.

 

דברים שחשוב לדעת

 • זה ירגיש כאילו אנחנו לא ישנים הרבה בלילה בכלל, אבל בפועל הם נותנים לנו מספיק שעות שינה!
 • כל דבר, ואפילו הכי קטן(שירותים, שתייה, אוכל…) הוא תחת לו"ז שנבנה מראש. כלומר, לכל דבר מוקצב זמן מסויים.
 • בתחילת הגיבוש, המפקדים מקציבים זמן קצר יחסית בו אנחנו צריכים להכין שקית עם דברים סטנדרטיים ביותר אשר רק אותם אנחנו רשאים לקחת איתנו לפני הכנסת התיקים למכולות:
 • 5 זוגות גרביים
 • 5 זוגות תחתונים
 • עד 5 חולצות (אסור דרייפיט או תרמי)
 • מברשת ומשחת שיניים
 • לבנות – מוצרי היגיינה.
 • כדי להקל על עצמכם, תוכלו להכין שקית זו מראש בבית. בעיקרון, לא כל כך משתמשים בדברים האלה. בסוף היום כולם רק רוצים לישון ומפחדים מהקפצות.
 • הגיבוש כולו מלא בהוראות – בין אם זה במשימות ובין אם זה בחלוקה לצוותים ועשיית דברים טכניים בהתחלה. חשוב מאוד להיות כמה שיותר מפוקסים, גם בחלקים שאולי נראים "פחות חשובים" או שנדמה שלא בוחנים אותנו בהם.

 

תרגילים ומשימות שניתנו בגיבוש

 • קליטת מידע ודיבור בפני קהל – המגבשים מחלקים דפים בהם מוסבר איך להרים משקלים כבדים, ומבקשים מתנדב שיסביר את זה לכולם בצורה הטובה ביותר, יתן דגשים לביצוע וידגים. לאחר מכן יבקשו עוד מתנדב או שניים שידגימו על פי הנאמר.
 • הקמת אוהל סיירים – מחלקים את החברים בכיתה לזוגות, ואתם צריכים להקים יחד אוהל סיירים מהציוד שיש לכם בהתאם.
 • משחק דמקה עם שקי חול – הכיתה מתחלקת לשתי קבוצות המשחקות אחת מול השנייה, כאשר יש זמן מוקצב לכל מהלך ואין לחרוג ממנו.
 • חידת איינשטיין – ניתן למצוא את החידה הזאת בקלות באינטרנט. כל אחד מחברי הקבוצה מקבל רמז אחד לחידה, ויש לפתור את החידה במקביל לסחיבת קורת עץ כבדה וארוכה מצד לצד(קבוצתית).
 • התקפת בסיס אויב –  אתם צריכים לתכנן תקיפה של בסיס אויב מסויים. המגבשים מחלקים לכם דפים עם נתונים רבים וכלים שונים הנמצאים בידיכם בהם אתם רשאים להשתמש, ויש לכם זמן מוקצב לקריאה של הדפים האלו כאשר בסופו תצטרכו להתנדב ולהסביר למגבשים על תוכנית הפעולה שגיבשתם. חשוב לציין שבדפים יהיו המון נתונים ברמת המשקלים המירביים שאתם יכולים לשאת במטוסים שנמצאים ברשותכם, שיקולי דלק, שיקולי זמן, הגבלת תחמושת, סוגים שונים של כח אדם (כדוגמת חילוץ, אבטחה, רופאים) וכו'.
 • אסטרטגיה – מפקדת המחלקה מקנה הנחיות רבות על תקיפת אויב ואתם צריכים לתת שלושה אלמנטים מרכזיים לבניית בסיס אידיאלי שיגן עליכם בצורה הטובה ביותר. לאחר שכל אחד מחברי הכיתה הציג בפני המגבשים את שלושת האלמנטים המרכזיים שלו, אתם תערכו דיון קבוצתי בו תצטרכו לשכנע את שאר חברי הקבוצה לבחור באלמנטים שלכם. המטרה שמתוך שלושת האלמנטים המרכזיים שבחרתם כקבוצה, יהיו כמה שיותר אלמנטים שאתם הצגתם בהצעה שלכם. לאחר מכן, תצטרכו לבנות כקבוצה מודל של הבסיס עם שלושת האלמנטים המרכזיים שנבחרו בקבוצה.
 • אלונקה סויציומטרית – אתם תוזנקו למקצים של ספרינטים בהם תשאפו להגיע ברביעייה הראשונה על מנת לעשות סבב נוסף עם האלונקה.
 • סדר פעולות במקרה של התרסקות בשטח אויב – אתם דנים בקבוצה מהן חמש הפעולות הראשונות שהייתם עושים במקרה של התרסקות בשטח אויב (לדוגמה: קשר, אספקת מזון, מחבוא וכו').
 • מבנה בעל הנפח הגדול ביותר – עליכם להיעזר בדברים שאתם מוצאים בשטח ולבנות באמצעותם את המבנה בעל הנפח הגדול ביותר.
 • מבנה הגנה מפני אויב – עליכם לבנות (כל אחד לעצמו) מהכלים הנמצאים ברשותכם ובשטח את מבנה ההגנה מפני תקיפת אויב הטוב ביותר, תוך התחשבות בכיוון הרוח והגשם.
 • מתלה שזיפים – יש כמו מעגל כזה של הרבה מתקני מתח מחוברים, וכל חברי הכיתה צריכים להיתלות ולהחזיק כמה שיותר זמן. מבצעים את התרגיל הזה שלוש פעמים:
  • פעם ראשונה – כאשר כל חברי הקבוצה עם פנים לתוך המעגל(רואים אחד את השני).
  • פעם שנייה – כאשר כל חברי הקבוצה עם הגב למעגל(לא רואים אחד את השני).
  • פעם שלישית – כ-55% מהכח צריכים להיות תלויים על המתח.
 • המתקנים בגבעת הגיבוש – ישנם מתקנים שונים בגבעת הגיבוש, ולכל אחד מהם משימה שונה. עליכם להיות קשובים להוראות ולתנאים לביצוע המשימה. בחלק מהפעמים תתבקשו להוביל את הקבוצה לביצוע המשימה כאשר רק לכם מותר לדבר – נצלו את ההזדמנות!.
 • ערימה אישית וערימה קבוצתית – עליכם ללכת מרחק מסויים הלוך וחזור עם שק חול, כאשר בסוף כל הלוך חזור אתם צריכים לבחור האם להוסיף את החול שבשק שלכם לערימה האישית שלכם או לערימה הקבוצתית. בסוף כל הלוך חזור אתם צריכים להגיד למגבשים את מספר ההקפה שלכם ולאחר ששפכתם את החול בערימה שבחרתם, למלא את השק מחדש ולצאת להקפה נוספת.
 • בד"חים – בתחילת הגיבוש יחלקו לכם חוברות בד"ח עליהן תיבחנו באופן אקראי בין משימה למשימה ע"י המגבשים שלכם. זמן הלמידה של הבד"חים יוגדר על ידי המגבשים..
 • משימות חפירה קבוצתיות – לכל אחד יש בור אישי ולכיתה גם בור קבוצתי. כל אחד צריך לחפור בור אישי בגודל מסויים וגם לעזור בחפירת הבור הקבוצתי.
 • בניית עמדת תצפית כצוות – ינתן לקבוצה שרטוט של שתי נקודות תצפית וטווח הראייה מהן, עליכם לזהות לפי זה היכן נמצא הבסיס אותו לא ניתן לראות משתי נקודות התצפית, ולבחור נקודת תצפית טובה ואסטרטגית בה לא תיחשפו על ידי האויב וגם תוכלו לתצפת על הבסיס.

 

בהצלחה בגיבוש !

ה', בוגרת צוות אקספרט קרית אונו, טייסת.

 

רוצה לעבור גיבוש/יום סיירות? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן