צו ראשון – מתי מקבלים ומה חשוב לדעת ? המדריך השלם

מתי מקבלים צו ראשון ?

הצו הראשון הוא בעצם המפגש הראשוני שלכם עם צה"ל וזה שהופך אתכם באופן רשמי ל – מועמד/ת לשירות ביטחון (מלש"ב).

 

מתי עושים צו ראשון? 

את הזימון לצו הראשון תקבלו בדרך כלל בכיתה יא' (החל מגיל 16.5), בדואר ובצורה מקוונת, בו תתבקשו להתייצב ביום ובשעה שנקבעו לכם באחת מלשכות הגיוס הקרובות לאזור מגוריכם – תל השומר, ירושלים, חיפה, באר שבע או טבריה.

שימו לב כי בזימון שתקבלו יופיע גם קוד הכניסה האישי שלכם לאזור האישי באתר של מיטב, שם תצטרכו למלא את שאלון אימות הנתונים הראשוני, בלעדיו לא תוכלו לגשת לצו הראשון.

אל הצו הראשון תוכלו להגיע עם שוברי נסיעה שתקבלו בזימון ויאפשרו לכם להגיע ללשכת הגיוס באוטובוס ללא צורך בתשלום.

הצו הראשון הוא יום מיונים ארוך שמתקיים כאמור באחד מלשכות הגיוס, במהלכו תעברו תחנות רבות שיסייעו לקבוע את נתוניכם האישיים וכתוצאה מכך לאילו תפקידים תוכלו להתמיין בהמשך.

לצו הראשון משקל רב בקביעת העתיד הצבאי שלכם ועל כן יש להתייחס אליו במלוא הרצינות הנדרשת.

 

מה עושים בצו הראשון ?

לאחר שתגיעו ללשכת הגיוס האזורית, תעברו לעמדת הניתוב, בה תתבקשו להציג את תעודת הזהות שלכם או דרכון ישראלי בתוקף, לאחריו תתחילו במעבר של מספר תחנות שונות.

 

מבחנים פסיכוטכניים

בתחנה זו תבצעו סדרת מבחנים ממוחשבים המורכבים ממבחני אינטליגנציה מילוליים ואנליטיים אשר יבדקו יכולות חשיבה, הבנה, ניתוח והסקת מסקנות. עולים חדשים יהיו זכאים להיבחן במבחן מותאם לשפתם.

שימו לב כי חשוב מאוד להגיע מרוכזים למבחנים אלו, שכן על פי ציוני מבחנים אלה יקבעו הקב"א (קבוצת איכות) והדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) שלכם. לקב"א ולדפ"ר שלכם תהיה השפעה על אפשרויות השיבוץ שלכם לתפקידים השונים בצבא.

 

בדיקות רפואיות

בתחנה זו תבצעו סדרה של בדיקות רפואיות הכוללות – בדיקת משקל, גובה, לחץ דם וראייה. כמו כן תידרשו למלא שאלון על העבר הרפואי שלכם ולהיפגש עם רופא שבסיום יקבע את הפרופיל הרפואי שלכם.

 

ראיון אישי

בתחנה זו תבצעו ריאיון אישי עם מאבחנ/ת פסיכוטכני/ת שמטרתה העיקרית להכיר אתכם ולספק לצבא מידע על הציפיות והרצונות שלכם מהשירות הצבאי. כמו כן, במהלך הריאיון האישי ייקבע ציון העברית שלכם. 

 

מה כדאי להביא לצו הראשון ?

מלבד רשימת הדברים הרשומים בצו הזימון שקיבלתם, ישנם מספר דברים שכדאי שלא תשכחו ליום החשוב הזה:

  • תעודה מזהה (תעודת זהות/דרכון בתוקף/רישיון נהיגה)
  • צו הזימון שקיבלתם בדואר (ליתר ביטחון)
  • שאלון רפואי שקיבלתם בזימון כשהוא חתום ע"י רופא משפחה.
  • מסמכים רפואיים שעשויים להיות רלוונטיים (שמיעה/ראייה/לחץ דם/אלרגיות/אקו לב וכד')
  • אבחונים (אם יש) כגון: אבחון פסיכודידקטי/דידקטי/מרשים/תרופות לריכוז וכל הקלה אשר מגיעה לכם.
  • אוכל ושתיה – מדובר ביום מיונים ארוך אשר דורש ריכוז מקסימאלי בחלק מהמבחנים, על כן חשוב שתדאגו למזון שיעזור לכך.

 

כיצד אפשר להתכונן לצו הראשון ?

את ההכנה לצו הראשון אפשר לחלק ל-3 חלקים:

החלק הפסיכוטכני – מירב תשומת הלב של מי שרוצה להתכונן לצו ראשון מופנית בדרך כלל למבחנים הפסיכוטכניים המורכבים משלושה חלקים: מילולי, כמותי וצורני.
אנו ממליצים לתרגל שאלות לדוגמא המופיעות באתרים שונים וללא עלות. שאלות אלו יוכלו לתת לכם אינדיקציה על קושי המבחנים, כמו גם האם נדרשת מצידכם הכנה נוספת ומקצועית יותר כדוגמת קורס הכנה (שלרוב כרוכה בעלות כספית). 

החלק הרפואי –מדובר בחלק שה-"הכנה" אליו מתבטאת בעיקר לפני הצו הראשון. זאת אומרת, במידה ואתם יודעים כי אתם סובלים מבעיה רפואית כלשהי או לחלופין עשויים להישאל בצו הראשון על בעיה שכזו, אנו ממליצים בחום להיערך בהתאם עם מסמכים רפואיים אשר יתמכו בגרסתכם ו/או בכך שהבעיה הרפואית אינה משפיעה/מפריעה לכם ובכך תימנעו מהורדת פרופיל אפשרית שתגרור אחר כך התעסקות רבה מול הצבא על מנת להעלותו חזרה.

חלק הראיון האישי – בדומה לחלק הפסיכוטכני, גם בחלק הריאיון האישי אנו ממליצים לכם תחילה להתכונן לחלק זה על ידי תרגול. ניתן לבצע "ראיון" עם בני משפחה או חברים אשר יוכלו לספק לכם פידבק על התמודדותכם בסיטואציה. כמו כן, התרגול יוכל לסב לכם ביטחון ולהביא למסקנות שונות כיצד עליכם להתנהל/לענות בראיון.
גם בחלק זה, במידה ואתם מרגישים כי נדרש סיוע מקצועי יותר, ניתן לפנות לקורסי הכנה אשר יתנו לכם כלים שונים להתמודדות בסיטואציה (הכנה שכרוכה בעלות כספית). 

 

דחיית צו ראשון- איך לדחות צו ראשון? 

יש לכם מבחן חשוב, אירוע בלילה שלפני או שפשוט אתם מעדיפים לדחות את היום שנקבע לכם לצו הראשון. כל אחד מהדברים האלו יכולים לקרות כאשר אתם מקבלים את הצו הראשון. אז איך דוחים צו ראשון?

 

צו ראשון- דחייה 

ראשית, ניתן לבצע דחיית צו ראשון דרך האינטרנט. כדי לדחות צו ראשון ניתן להיכנס לאזור האישי שלכם באתר מיטב, שם תוכלו להיכנס ללשונית "צו ראשון", ללחוץ עליה ולהחליף את מועד הצו לאחד התאריכים החלופיים האחרים שיופיעו לכם.
אפשרות נוספת היא לדחות צו ראשון בטלפון על ידי התקשרות ליחידת מיטב (מספר הטלפון – 1111) ולבקש דחיה טלפונית של הצו הראשון. 

 

לסיכום –
הצו ראשון הוא המפגש הראשון שלכם עם המערכת הצבאית.
מדובר ביום מרגש וחשוב אשר מהווה חלק משמעותי בבניית הפרופיל הצבאי שלכם ובתפקידים והאפשרויות שיפתחו בפניכם בהמשך הדרך. 

אנו ב"אקספרט כושר קרבי" מומחים באימון פיסי ובפיתוח כושר גופני לקראת הגיוס לצבא. בכל שנה מאות צעירים וצעירות העומדים בפני גיוס לצה"ל נוטלים חלק בתכניות האימון המובחרות שלנו וכיום אנו מובילי התחום בארץ.

הצטרפו לאחת מתכניות ההכנה שלנו ושפרו משמעותית את סיכוייכם להתקבל ליחידה שאתם שואפים להגיע אליה וליהנות משירות צבאי מרתק ומאתגר.

 למידע נוסף גלשו באתר בו תוכלו למצוא ידע נרחב לפי יחידות צבאיות- לחצו כאן.

מאחלים לכם המון בהצלחה –

משפחת אקספרט כושר קרבי

רוצה להצטרף למשפחת אקספרט? יש לך שאלה לשאול אותנו?

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן