צה"ל, צבא ההגנה לישראל, בנוי על מערכת היררכית מורכבת המבוססת על דרגות. מערכת זו נועדה להגדיר סמכות, אחריות ותפקידים לכל חייל וחיילת החל מחייל פשוט ועד לרמטכ"ל. במאמר זה נדון בהבדלים בין חפשי"ם (חיילים פשוטים), נגדים וקצינים, ונפרט את שמות הדרגות תחת כל קטגוריה, מהנמוכה לגבוהה.

 

רקע היסטורי של ההיררכיה הצבאית

מערכת הדרגות בצה"ל עברה גלגולים רבים לאורך השנים תוך התחשבות במערכות דרגות בצבאות אחרים ובהתאמה לצרכים הייחודיים של צה"ל.

בראשית דרכו של צה"ל עם הקמת "ההגנה", ארגון ההגנה היהודי בארץ ישראל בשנת 1920, לא הייתה מערכת דרגות פורמלית. מפקדים נקראו "מפקדים" או "ראשים", וחיילים נקראו "חברים". בשנת 1936 הוקמה "הפלמ"ח", פלוגות המחץ של ההגנה, ומערכת דרגות פורמלית הונהגה לראשונה. מערכת זו התבססה על דרגות צבא בריטניה עם התאמות קלות.

מלחמת העצמאות: עם הקמת צה"ל בשנת 1948 הוחלט לאמץ מערכת דרגות חדשה שתתאים לצבא צעיר ומודרני. מערכת הדרגות החדשה התבססה על דרגות צבא ארצות הברית, אך שוב, עם התאמות לצרכים הייחודיים של צה"ל. דרגות אלו כללו: טוראי, רב טוראי, סמל, רב סמל, סגן, סרן, רב סרן, סא"ל, אל"ם, תא"ל, אלוף ורב אלוף.

התפתחויות לאורך השנים: לאורך השנים, מערכת הדרגות עברה שינויים ותוספות, לדוגמא:

מערכת הדרגות כיום: מערכת הדרגות הנוכחית בצה"ל מורכבת מדרגות חפשי"ם, דרגות נגדים וגם דרגות קצינים. דרגות בצבא מוגדרת על סמך רמת הסמכות והתפקידים הספציפיים. מערכת הדרגות תורמת לתפקוד תקין של צה"ל כצבא מקצועי ומודרני.

 

מהם חפשי"ם?

חפשי"ם הם חיילים פשוטים בשירות חובה. סוגי דרגות החפש"ים משתנים בהתאם לוותק של תקופת השירות:

דרגות חפשי"ם:

 

מהם נגדים?

נגדים הם חיילים מקצועיים בעלי הכשרה וידע בתחום צבאי ספציפי. הם נמצאים בשירות קבע ומשמשים כמפקדים זוטרים ומדריכים. תפקידם לתמוך בקצינים בביצוע משימותיהם.

דרגות נגדים:

 

מהם קצינים?

קצינים הם מפקדים בצה"ל האחראים על תכנון, הובלה וביצוע משימות צבאיות. הם עוברים הכשרה מקיפה, וקבלת דרגת קצונה מחייבת עמידה בקריטריונים גבוהים.

דרגות קצונה:

 

סמכות ותפקידים

לכל דרגה בצה"ל מוגדרת רמת סמכות ותפקידים ספציפיים. ככל שהדרגה גבוהה יותר, כך גדלה רמת הסמכות והאחריות.

מהו סמל דרגה?

בנוסף למערכת הדרגות הרגילה, קיימות בצה"ל דרגות סמל המוענקות לחיילים ותיקים בהתאם לתפקידם. דרגות אלו הן:

 

היררכיה צבאית מסודרת

מערכת הדרגות בצה"ל הינה מערכת מורכבת ומרתקת המשקפת את ההיררכיה, הסמכות והתפקידים השונים בצה"ל. הבנת מערכת הדרגות חשובה לכל חייל וחיילת והיא תורמת לתפקוד תקין של צה"ל כצבא מסודר ומקצועי.

"אקספרט כושר קרבי" הינה חברת ההכנה לצה"ל הגדולה בישראל. מדובר בקבוצה המאמנת, מדריכה ומכינה בני נוער לקראת שירות צבאי משמעותי ברחבי הארץ. במסגרת ההדרכה אנחנו מלמדים גם את מילון המונחים הצבאי ואת מערכת הדרגות כחלק ממנו. במידה ואתם מעוניינים במידע נוסף תוכלו ליצור איתנו קשר במספר 054-6773051 או בדוא"ל Xpert.kosherkravi@gmail.com

×

היי!

בחר באחד מהנציגים שלנו כדי להתחיל התכתבות ב-WhatsApp או שלח לנו הודעה במייל ל- Xpert.kosherkravi@gmail.com

× איך אנו יכולים לעזור לך?
דילוג לתוכן