יהל"ם

תהליך הקבלה
על הלוחמים ראשית להתגייס לחיל ההנדסה הקרבית וזמן מה לאחר גיוסם לעבור את גיבוש יהל”ם. הצטרפות ליחידה אפשרית רק לחיילים שהתגייסו לחיל ההנדסה ועברו את הגיבוש ולנופלי יחידות מובחרות כגון קורס טיס, חובלים וצוללות שמתקבלים לאחר ביצוע ראיון בלבד.
מתקיים 3 פעמים בשנה במשך 3 ימים (פירוט בהמשך)
אופי הגיבוש פיזי ומנטאלי באופן שווה
במהלך הגיבוש נאסר על הטירונים לענוד שעונים או להשתמש בטלפוניים ניידים


היום הראשון
כל המתגבשים מתאספים, מתארגנים על הציוד האישי שכולל אפוד עם כוננות מלאה, בירכיות, נשק ושני זוגות מדים, ונלקחים לעשות שאלון אישי ומבחנים פסיכוטכניים באחת הכיתות בבסיס. לאחר מכן עוברים בדיקות רפואיות (דופק, חום), מגיעים למתחם האוהלים ומתחלקים לצוותים של 20 כאשר כל אחד מקבל מספר.
כמו כן, כל אחד מקבל חוברת של הגדרות בסיסיות לחומרי נפץ שעליה נבחנים בהמשך.
לאחר מכן, מקבלים את שלושת המפקדים (מילואימניקים מהיחידה) והולכים לאזור הדיונות - מתחילים עם כמה שעות של ספרינטים והקפות עם שקים, עולים במעלה הדיונה וחוזרים (50 הקפות כאלה).
לאחר מכן, יוצאים מהבסיס, עושים מסע קצר עם כל הציוד ומגיעים לשטח חדש. בשטח החדש, זוחלים במשך כשעה ללא הפסקה. בתום הזחילות, עוד כחצי שעה של אלונקה סוציומטרית.
היום נגמר בדיון קבוצתי - יש שואה גרעינית וצריך להחליט מי ישרוד: ילד בן 5, ילדה בת 5, רופא, אישה בהריון, חקלאי, מומחה להישרדות, אסטרונאוט ופיזיקאי.
דיון נוסף שצפוי להיות בשלב מסוים בגיבוש: האם להלשין על חבר לצוות?
בתום הדיון חוזרים למאהל והולכים לישון.

היום השני
קמים בבוקר, אוכלים ארוחת בוקר (כל הארוחות בגיבוש מורכבות ממנות קרב) ויורדים לשטח לכמה שעות של תיזוזים קשים: זחילות על שטח מלא באבנים גדולות, הקפות של דיונה עם שקים, ספרינטים בסדרי הגעה ואלונקה סוציומטרית.
בשעה 12:00 חוזרים לבסיס, אוכלים צהריים והולכים לאחת הכיתות לעשות מספר משימות קבוצתיות (למשל, בניית גשר מלגו תחת מגבלות מסוימות).
מסיימים עם המשימות ויוצאים למסע של 6 ק”מ, 2 ק”מ עם אלונקה פתוחה (בדרך כלל, לפני השלב הזה הולכים לישון לחצי שעה בערך ואז יש הקפצה למסע).
הולכים לישון בשטח ולאחר כרבע שעה יש עוד הקפצה, וחוזרים למאהל להעביר שם את הלילה.

היום השלישי
קמים בבוקר ועושים מסע עם אוהל 12 מחוץ לבסיס. המסע מתנהל בקצב בינוני, בשטח משופע עם עליות וירידות, בסביבות 4 ק”מ. במהלך המסע המפקדים ימשכו אנשים מהאוהל כדי לבדוק אם האוהל נופל - אם הוא נופל, סימן שהם הרימו אותו.
לאחר מכן, תהיה משימה שמתבצעת באופן הבא: מסתדרים בטור, הראשון רץ במעלה הדיונה וחוזר לקחת אתו את השני בתור. ככה עד שמסיימים את כל הטור. כלומר, מי שנמצא יותר קדימה בטור, רץ יותר פעמים. עושים שני תרגילים כאלה.
לאחר מכן, צריך לפרק את אוהל 12 ולבנות אותו מחדש תחת זמנים כאשר לאף אחד אסור לדבר.
מסיימים לבנות את האוהל וחוזרים אתו לבסיס. לאחר ארוחת צהריים, נכנסים לאחת הכיתות לשיעור קצר על מטענים ולאחר מכן נבחנים על כך.
בנוסף, יהיה שיעור על גליל (חצי שעה שיעור עם מדריכה וחצי שעה לימוד עצמי), וגם על זה נבחנים - במהלך היום יהיה על הטירונים לפרק ולהרכיב את הגליל לאחר מאמץ ותוך כדי לענות על שאלות ידע כללי של המפקדים.
במהלך היום יהיו עוד מספר משימות קבוצתיות ומבחנים אישיים, וגיחה לאזור הדיונות למספר מקצים בסדרי הגעה של ספרינטים והקפות עם שקים.
לקראת הערב ממלאים שאלון סוציומטרי ומתראיינים אצל המפקדים.
לאחר מכן, הגיבוש מסתיים - מפרקים את אזור המאהל, עושים קצת עבודות רס”ר, וחוזרים לפלוגה.
תשובות מתקבלות לאחר כשבוע.

רוצה להתכונן לגיבוש זה? השאר את פרטיך ואחד המדריכים שלנו ישמח לעזור לך.

הנכם מוזמנים לבקר באתר הבית של Xpert:

שני אימוני ניסיון

לנרשמים דרך האתר