גיבוש חובלים

הגיבוש מיועד לגברים ונשים

קורס החובלים הוא בין הקורסים המושקעים והיקרים בצה”ל. אורכו כשנתיים וחצי, ובסיומו לצד תואר אקדמי, מקבל הבוגר דרגות קצונה (סגן). בוגרי הקורס מתחייבים לחתום על 61 חודשי שירות מתום הקורס. חיילי הקורס עובדים קשה מאוד - לימודים רבים, שינון חומר רב, מאמצים פיזיים, עבודה קשה הכוללת פעילות בים וביבשה, משמעת קשה שהולכת ונהיית רכה יותר עם הזמן, יציאות מועטות הביתה ועוד. הקורס נחשב לאחד הקורסים היוקרתיים בצה”ל לצד קורס טייס של חיל האוויר.
כדי להגיע לגיבוש חובלים יש לקבל יום מיון לחובלים וצוללות דרך איתור מוקדם או להגיע ליום סיירות ולקבל שם חובלים. דרך נוספת היא דרך גדנ”ע חובלים (בין י”א לי”ב) - האנשים שעוברים את הגדנ”ע יוצאים לגיבוש חובלים.
יום המיון נפתח בסרט תדמית על חיל הים, ואחריו מתחלקים ל-2 קבוצות. לאחר מכן, מקבלים טפסים וצריך למלא פרטים רבים כגון: השכלה של ההורים, עבר צבאי של ההורים, בתי ספר, תכונות טובות ורעות. אפשר להתקשר להורים ולשאול אותם שאלות בעת מילוי הטפסים.

 

לאחר מילוי הטפסים, יש לעבור מבחן ממוחשב ארוך שכולל מבחן אמינות (מבחן 300), מבחן פסיכוטכני, ומבחן ידע כללי שכולל מעט שאלות על הים (ספינות, חבלים, קשרים וכו’).
בתום המבחן, יש מעין דינאמיקה קבוצתית. בהתחלה כל אחד מספר קצת על עצמו ואז כל אחד מקבל משימה ועליו להנהיג את שאר הקבוצה. מדובר במשימות הזויות (למשל, הרכבה של בנייני עזריאלי מקיסמים), כשהמטרה היא לבחון את כישורי המנהיגות שלכם. התהליך מתבצע מול פסיכולוג שמשקיף עליכם ורושם הערות.
בסוף היום, מקבלים את התוצאות. בהתחלה קוראים לכל החבר’ה שלא עברו את יום המיונים. קבוצת השמות השנייה מהווה את האנשים שהתקבלו לגיבוש צוללות, ורשימת הקבוצה השלישית (עם התוצאות הטובות ביותר), מהווה את קבוצת האנשים שהתקבלו לגיבוש חובלים.
כל התהליך לוקח בערך 6 שעות.

היום הראשון
מגיעים לתחנת הרכבת בבת גלים, נרשמים ועולים על אוטובוסים ומגיעים למספנות חיל הים. עושים סיור קצר על הספינות ומתרשמים מהחיים של הלוחמים על הסטי”לים, הדבורים והצוללות. בתום הסיור, חוזרי לבה”ד חיל הים ומתחילים למעשה בגיבוש. הגיבוש בדרך כלל מתחיל בטרטורים של הצוערים (30 שניות נגעתם בקיר, 20 שניות הסתדרתם בשלשות בצד השני וכו’). לאחר מכן, מקבלים ציוד אישי הכולל תד”ל (תיק דרך לחייל) עם שקי חול וקיטבג ישן עם שלושה זוגות מדים, שתי שמיכות סקביאס, חגור, חגורה, חגורת הצלה, כובע ורובה דמה עוזי שיהיה צמוד אליכם במהלך כל הגיבוש.
לאחר מכן, מגיעים המילואימניקים (אלה שיקבעו את עתידכם) ומחלקים אתכם לקבוצות של 12 איש. כל חניך מקבל תיקייה ובה חומר לימודי על נושאים שונים כגון: ניווט אסטרונומי, סוגי שייט, סוגי חתירות וכדומה. במהלך הגיבוש, החניכים נדרשים להרצות על החומר שהם קיבלו ולכן חשוב להשקיע בלמידה בכל זמן שנותנים לכם. באופן כללי, החניכים מקבלים זמן מוקצב במהלך הגיבוש על מנת ללמוד את החומר (10 דקות כל פעם), אך בדרך כלל אין מספיק זמן ללמוד את החומר ולכן רצוי להביא פנס ולהשקיע עוד קצת בלמידה בלילה.
בערב הראשון - בוחן בר אור (ריצה, בטן, שכיבות סמיכה). חשוב להשקיע כאן כי אלה שמשיגים את התוצאות הכי נמוכות עלולים למצוא את עצמם מחוץ לגיבוש בשלב מוקדם מאוד. בתום הבוחן, תהיה משימה קבוצתית שתבחן את היכולת של החניכים לתפקד תחת לחץ ומאמץ פיזי. למשל, הייתה שואה גרעינית ואפשר להציל רק שבעה אנשים, את מי תצילו? מקבלים רשימה עם אנשים ופרטים עליהם וצריך לבצע דיון קבוצתי ולהגיע לפתרון. חשוב מאוד להשקיע כאן, למרות העייפות, היות וזו אמורה להיות המשימה האחרונה להיום. לאחר המשימה, אוכלים ארוחת ערב, עושים מעט תיזוזים והולכים לישון. כמובן שכדאי מאוד בשלב הזה להחליף בגדים.

היום השני
מסע של 8 ק”מ - מוקפצים בשעה 04:00 ויוצאים למסע מסביב לבה”ד עם תד”ל אישי (תיק שבתוכו שק חול ששוקל 10-15 קילו). לעיתים, המסע מתחיל בטבילה קצרה בים (עד גובה ברכיים). מעבר לציוד האישי, הצוות צריך לסחוב גם ג’ריקן (10 קילו) ואלונקה עם שקי חול (100 קילו). המסע עצמו לא ברמה גבוהה מדי, עושים סיבובים מסביב לבסיס על אספלט (16 סיבובים בערך), בקצב של הליכה מהירה עם ספרינטים מפעם לפעם. חשוב לקחת חלק באלונקה ובג’ריקן (המילואימניקים רושמים את זה) ולעזור לחברים.
לאחר המסע, אוכלים ארוחת בוקר ויורדים למרינה.
יום ים - מגיעים למרינה ומתחילים להוריד את הסירות גומי למים. הסירות מאוד כבדות, נדרשים כעשרה אנשים להוריד אותם, כשהאנשים הכי חזקים מרימים את המנוע (מאחורה) והחלשים מרימים את החרטום (מקדימה).
לאחר שכל הסירות הורדו למים, יוצאים לים. שישה אנשים בסירה. כל אחד מקבל משימה כשבמהלכה הוא נבחן על יכולת הפיקוד וההנעה שלו. מדובר במשימות של 10 דקות שלרוב לא באמת ניתנות לביצוע אך כאמור, המטרה היא לבחון את כישורי המנהיגות של החניך. משימות לדוגמא: הטלת עוגן בנקודה מסוימת בים, הגעה ממקום למקום, בניית מבנה מסוים באמצעות הכלים הבסיסיים שנמצאים על הסירה.
סירת ההקאות - במהלך הנשימות הללו, כל צוות נכנס אחד אחרי השני לסירת ההקאות. הסירה היא מעין אוהל מחניק שיושבים בו במעגל. החניכים מקבלים משימה קבוצתית (לדרג ביחד רשימת פרטים לקחת לאי בודד לפי סדר החשיבות), והם נבחנים בעיקר על התפקוד שלהם תחת לחץ. חשוב להמשיך ולקחת חלק פעיל בדיון, גם לאחר ההקאות.
בתום המשימות, יוצאים מהמים, אוכלים ארוחת צהריים ומתחילים במשימות על היבשה. גם כאן, כל אחד מקבל משימה ועליו לפקד על הצוות שלו ולהניע אותו בצורה חכמה לביצוע המשימה. משימות לדוגמא: להעביר את המחלקה מצד אחד של נחל מדומה לצד אחר כשאר רק לאחד מותר להירטב, הקמת אוהל סיירים, בניית מבנה מסוים בעזרת פריטים הנמצאים בקרבת מקום וכדומה. כל משימה לוקחת אורכת 10 דקות. בסוף כל משימה יש תחקיר קצר. למשל: 110, אתה חושב שעמדת במשימה? מה היית משפר?
במהלך היום, יתכן ויהיה על החניכים לעבור מספר מבחנים על החומר הלימודי שהם קיבלו.
לאחר מכן, אוכלים ארוחת ערב, מקבלים קצת זמן לעבור על החומר, עושים קצת תיזוזים והולכים לישון. צפויה להיות לפחות הקפצה אחת באמצע הלילה.

היום השלישי
מסע של 12 ק”מ - מוקפצים בשעה 03:00 ומתכנסים במגרש עם כל הציוד הצוותי והאישי. המסע דומה מאוד למסע הראשון, רק ארוך יותר.
כאן נגמר החלק הפיזי בגיבוש, מלבד טרטורים במהלך היום.
המשך היום כולל הרצאות של החניכים על החומר שקיבלו ללמוד ביום הראשון, משימות קבוצתיות, מבחנים, ראיונות אישיים ושאלון סוציומטרי.
שבירת דיסטנס - בערב היום השלישי, מגיעים למרינה, ולאחר מספר טרטורים המפקדים מגיעים עם מדי א’ הלבנים ומספרים על עצמם ועל פעילויות מבצעיות שעברו.

היום הרביעי:
בבוקר היום הרביעי מקבלים תשובות.

רוצה להתכונן לגיבוש זה? השאר את פרטיך ואחד המדריכים שלנו ישמח לעזור לך.

הנכם מוזמנים לבקר באתר הבית של Xpert:

שני אימוני ניסיון

לנרשמים דרך האתר