אקספרט בנות

האם אקספרט כושר קרבי הוא גם לבנות ?

"תשע שעות ביום אני עומדת ומכבסת , אני שואלת את עצמי האם באמת זהו תפקידי ? אני מרגישה בי כוח בלתי מנוצל ... " חנה סנש , הצנחנית הראשונה , 1942.
מאז חנה סנש הלוחמת והצנחנית הראשונה , אלפי לוחמות עברו בצבא ההגנה לישראל.
בכל שנה ושנה , שר הביטחון וראש המטה הכללי מפנימים ומבינים את חשיבות הנשים בצבא ההגנה לישראל, בין התפקידים הקיימים היום אפשר למצוא יחידות מיוחדות, מובחרות וכן תפקידי מטה ופיקוד תוך הבנה כ אכן הנשי הן חלק בלתי נפרד ממערכת ההגנה של ישראל.

 

בין תפקידי הנשים בצבא אפשר למצוא:

טייסות בחיל האויר

משמשת טייסת קרב, תובלה או מסוקים בחירום ובשגרה. ההכשרה כוללת קורס טיס בן שלוש שנים, בסיומו מקבלים דרגת סגן ותואר ראשון. רק אחד משישה חניכים זוכה לסיים את הקורס בהצלחה. לאחר הלימודים והאימונים, מחכה הכשרה נוספת בטייסות עצמן. בנות נדרשות ל-36 חודשי שירות חובה. בנים ובנות נדרשים לחתום על 9 שנות קבע. תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים, וקב"א גבוה. יש לעבור מיונים (מבחנים פסיכוטכניים, רפואים ופסיכולוגיים), ראיונות, סימולציות וגיבוש טיס בן שישה ימים.

חובלות בחיל הים

החובלת היא קצינה בעלת הכשרה והסמכה לפיקוד בים, המפקדת על צוות לוחמים בכלי השיט של החיל. תפקידה משלב קרביות וידע נרחב בפיקוד על צוות לוחמים ובתפעול טכנולוגית מתקדמות. את הכשרתה רוכשת בקורס החובלים, הכולל קורס קצונה וקבלת תואר ראשון. משך הקורס 20 חודשים. יש לחתום לשירות קבע של 61 חודשים. בנות נדרשות להתחייב ל-36 חודשי שירות חובה. תנאי קבלה: פרופיל 72-97 ללא סעיפים פוסלים, וקב"א גבוה. יש לעבור מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים וכן גיבוש בן ארבעה ימים.

מכוננת בחיל האויר

משמשת מכוננת קרנף או ראם בחירום ובשגרה, מטפלת בתקלות ובמצבי חירום. ההכשרה כוללת קורס טיס בן שלוש שנים, בסיומו מקבלים דרגת סגן ותואר ראשון. רק אחד משישה חניכים זוכה לסיים את הקורס בהצלחה. לאחר הלימודים והאימונים, מחכה הכשרה נוספת בטייסות עצמן. בנות נדרשות ל-36 חודשי שירות חובה. בנים ובנות נדרשים לחתום על 9 שנות קבע. תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים, וקב"א גבוה. יש לעבור מיונים (מבחנים פסיכוטכניים, רפואים ופסיכולוגיים), ראיונות, סימולציות וגיבוש טיס בן שישה ימים.

נווטת בחיל האויר

משמשת נווטת קרב או תובלה בחירום ובשגרה. קורס טיס בן שלוש שנים. ההכשרה כוללת קורס טיס בן שלוש שנים, בסיומו מקבלים דרגת סגן ותואר ראשון. רק אחד משישה חניכים זוכה לסיים את הקורס בהצלחה. לאחר הלימודים והאימונים, מחכה הכשרה נוספת בטייסות עצמן. בנות נדרשות ל-36 חודשי שירות חובה. בנים ובנות נדרשים לחתום על 9 שנות קבע. תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים, וקב"א גבוה. יש לעבור מיונים (מבחנים פסיכוטכניים, רפואים ופסיכולוגיים), ראיונות, סימולציות וגיבוש טיס בן שישה ימים.

פראמדיקית

מאשת צוות רפואה בעלת מיומנות גבוהה בביצוע פעולות החייאה מתקדמות. סמכויותיו/ה כוללות טיפול במצבי מחלה מסכני חיים, טיפול בפצועים ועוד. משך ההכשרה כשנה, בקורס שארבעה חודשים מתוכו מתקיימים טרם הגיוס (קד"צ). הפאראמדיקים/ות ישובצו/תשובצנה בגדודי לחימה וביחידות בהן נדרשת רמת כוננות גבוהה, כולל יחידות מובחרות. בנות נדרשות להתחייב לשירות חובה בן 36 חודשים (שס"ן) וכן לשירות מילואים. תנאי קבלה: מבחני המיון כוללים סימולציות קבוצתיות, מבחנים עיוניים וראיונות אישיים. ישנה עדיפות למתנדבי מד"א.

לוחמות ביחידת סנפיר

הלוחמים מבצעים משימות צלילה מגוונות, משימות בידוק על אוניות סוחר זרות ומשימות אבטחת הגבול הימי והנמלים. ההכשרה כוללת טירונות 02 וקורס בן שלושה חודשים בו מוכשרים לצלילה ולהפעלת כלי שיט, ועוברים השתלמות לוחמה בטרור. בנות נדרשות להתחייב ל-36 חודשי שירות חובה. תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים. יש לעבור בדיקות רפואיות במכון לרפואה ימית. בנים נבחרים מבין היוצאים לגיבוש סטי"לים ועוברים גיבושון נוסף. בנות כשירות רפואית עוברות גיבוש בן יומיים. יש לעבור תחקור ביטחוני.

תפקידים בכירים ביחידת 669

*תפקידי לוחמות ביחידת עוקץ - יחידת הכלבנים של צה"ל, המפעילה כלבי תקיפה, גישוש, מרדף, חילוץ, הצלה ואיתור אמל"ח וחומרי נפץ. הלוחמות חוברות לכוח קיים בשטח לביצוע משימה. המסלול אורך כשנה וארבעה חודשים (כולל טירונות ברמת רובאי 05). בנות לא מצטרפות על פי רוב למבצעים ולפעילויות התקפיות, ונדרשות להתחייב ל-36 חודשי שירות חובה. תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים וקב"א גבוה; הגעה לחטיבת כפיר ומעבר גיבוש ליחידת עוקץ; בנות יכולות לתעדף "עוקץ" בשאלון ההעדפות, לעבור גיבוש לוחמות ולעבור גיבוש עוקץ לאחר גיוס לקרקל. *לוחמות במשמר הגבול , לוחמות בגדוד קרקל , אריות הירדן , ברדלס, חילוץ והצלה, תותחנים , נ"מ, איסוף קרבי ועוד ..

משפחת אקספרט כושר קרבי מזמינה אתכן לקבל את כלל הכלים והערכים שיאפשר לכן להגיע לרמות הגבוהות ביותר.

בנוסף לתוכנית האימונים הרגילה של אקספרט כושר קרבי , שבה הנשים מתאמנות יחד עם הגברים אחד לאחד ושווה בין שווים , אנו נותנים לנשים אימונים מיוחדים הכוללים הגנה עצמית , הרצאת לוחמות , הסבר על היחידות השונות והתפקידים השונים , הכנה נכונה לקראת הגיוס ועוד..

בנות מספרות

שחר לוי , בוגרת קבוצת מזכרת בתיה

"לא רק מטרה, יש גם דרך- להיות בחורה באקספרט כושר קרבי"
להיות בכל סיטואציה עם רוב גדול של בנים זה לא פשוט בכלל ,
אבל להיות מיעוט של בנות עם רוב מוחץ של בנים בקבוצת כושר קרבי - זה כבר אתגר הרבה יותר גדול.
אף פעם לא הייתה לי בעיה להתאמץ, לעבוד קשה ולהזיע בשביל להגיע לתוצאות, רציתי להשתפר בפן הפיזי וללמוד על עצמי יותר בפן האישי ולכן בחרתי להצטרף לקבוצת כושר קרבי של Xpert במזכרת בתיה.
ההחלטה לבוא לאימון ניסיון דרשה הרבה שכנוע מצד החברים בשכבה שכבר היו בקבוצה.
למה שאני אבוא להתאמן עם עוד 25 בנים ?
הם גם ככה ישאירו לי אבק, אין טעם אפילו לבוא לנסות .
אחרי שחברה שכנעה אותי לבוא איתה לנסות, הגעתי לאימון ועוד יותר נבהלתי. הפחיד אותי לעמוד עם כל הבנים בח' פתיחה, לדעת שאנחנו הולכים לעבור אימון משותף וידעתי שעמית המאמן לא יוותר לי בכזאת קלות רק כי אני בת .
במהלך האימון, הבנתי שצדקתי. שום ויתורים לא היו שם, עשינו הכל עם הבנים , מהחימום ועד האימון כוח האינטנסיבי שחתם את האימון. ובכל זאת , חזרתי הביתה מרוצה , אומנם מאוד אדומה ומותשת, אבל מלאה בסיפוק ושמחה שעמדתי בזה.
משם, הדרך לשיחת טלפון עם ריקה כדי להירשם הייתה קצרה. באתי לכל אימון בכיף ובחיוך, חבריי לקבוצה הפכו לחברים טובים שלי ולמדנו אחד על השנייה דברים שאפשר ללמוד רק במצבי קיצון שאימון באקספרט מביא אותך אליהם.
היו לי הרבה הזדמנויות לתרץ שאני לא יכולה לעשות דברים מסוימים כי אני בת, אבל עצם השילוב של בנים ובנות באותה קבוצה יחד רק העצימה את הדברים שלקחתי מאקספרט. למדתי לדחוף את עצמי עד קצה גבול היכולת שלי וגם כשהרגשתי שהגעתי לקצה , לדחוף את עצמי עוד קצת. הבנתי שאני מסוגלת להרבה יותר ממה שחשבתי – לרוץ קילומטרים רבים במהלך אימון , מסעות עם אלונקות, אימונים בדיונה ואפילו סחיבת פצוע.
האימונים עזרו לי להתפתח בפן המקצועי אבל בו זמנית גם מאוד תרמו לי בפן האישי. עצם העובדה שהיינו קבוצה מעורבת עזרה לי להבין מה זה לעזור לחבר כשצריך ובאותה נשימה גם לדעת לבקש מהבנים עזרה- והם עזרו ותמכו בלי לחשוב פעמיים.
זה חיזק לי את הביטחון העצמי ובעיקר את האמונה בעצמי וביכולות שלי. למדתי לא לזלזל בעצמי, לא לקחת שום דבר כמובן מאליו וליהנות מההצלחות הקטנות שהובילו בסוף להצלחות גדולות הרבה יותר.
"לא רק מטרה, יש גם דרך" – את המשפט הזה, שהמאמן שלי נהג לומר לנו כל הזמן, לקחתי איתי לשירות הצבאי וגם להמשך החיים.
הדרך למטרה אף פעם לא קלה וגם לא תמיד כיפית , אבל אחרי שמגיעים למטרה הסופית חשוב להסתכל שוב אחורה ולבחון את הדרך שעברנו.
את הדרך שאני עברתי אני לא אחליף בעד שום דבר,
נהניתי ממנה ונהניתי לעבור אותה עם הקבוצה שלי.
אז אחרי כמעט שנה באקספרט ועכשיו כשאני בצה"ל אני מבינה עד כמה השנה הזאת הייתה משמעותית בשבילי.
לערכים ולחוויות שעברתי במסגרת הזאת אין תחליף.

עדי , בוגרת קבוצת ירושלים, לוחמת מג"ב


"טוב תקשיבו אם בשעת ט"ש שלי אני כותבת לכם ומבזבזת דקה יקרה תעריכו ותדעו שמה שאני אומרת לכם עכשיו זה הכי היה חשוב לי להגיד לכם,
אקספרט עזר לי בטירוף!
התקופה הקצרה שהייתי איתכם הייתה סופר משמעותית אני מגיעה להישגים, לא מוותרת לעצמי וברוך השם עומדת ברף והכל בזכות זה,
באמת אם לא אקספרט לא הייתי מצליחה לעשות רבע ממה שעושים פה או לשרוד כאן יום!
עומרי זו ההזדמנות לומר לך תודה ענקית ושיהיה לי יותר זמן בעזרת השם אני אדבר איתך

זיו אלטיט, בוגרת קבוצת תל- אביב, לוחמת ביחידת סנפיר

הצטרפתי לאקספרט בכיתה יא, במשך יותר משנה התאמנתי פעמיים בשבוע, רצתי עם בנים, זחלתי בים, ירדתי לסמוך קום, למצב 2, למדתי מה זה עמידה בזמנים ברמת השניה. מה זה צוות, מה זו משמעת עצמית, ובעיקר הכרתי בהרגשה של לסיים אימון עם הלשון בחוץ אחרי עשרות ספרינטים.
החלום שלי היה לי להיות לוחמת בחיל הים. בכיתה יב ניגשתי לגיבוש סנפיר, לפני כן אקספרט הכינו אותי בצורה הטובה ביותר, כחלק מההכנה השוטפת השתתפתי באימון ים שמסביבי עשרות בנים שמתכוננים לגיבושים, השתתפתי באימון לילה לבן- אימון קרב מגע ומיד אח״כ מסע של 20 ק״מ כל הלילה.
תחושת המסוגלות שאקספרט העניקה לי היא זו שהכינה אותי לגיבוש ולשירות הצבאי בצורה הטובה ביותר.
אני רוצה לקרוא לעוד ועוד בנות, בייחוד לאלו בינינו שרוצות שירות קרבי, מאתגר- תכינו את עצמכן, תתמידו באימונים, תוכיחו לעצמכן מה היא מסוגלות, כל
בחורה יכולה לעשות מסע של 20 ק"מ כהכנה לגיבוש סייטת ובסוף להגיע למסלול הצבאי בידיעה שזה קטן עליה

נועה , בוגרת מכינת קול-עמי , מדריכת חי"ר

קספרט היו נוכחים מאוד בהיבט הגופני אצלנו במכינה, ארצה לציין לשבח את המדריך שלנו יוסי, שהחדיר בנו מוטיבציה, עורר השראה וגרם לכל אחד מאיתנו להבין שהכל אפשרי אם לא מוותרים.
במכינה, שילוב של קבוצה מגובשת ומדריך המשמש דמות להערצה הינם מרכיבים חשובים להצלחת הפעילות.
המדריך היה מקצועי, ענייני ובגובה העיניים, יוסי היה מודל לחיקוי עבורינו ושאבנו ממנו כלים לחיים.
אומר בשם כולם, שאנו מאוד שבעי רצון מתפקודו של יוסי במד"סים ואת היחס האישי והמעבר, בימים שבו הוא לא היה נוכח פיזית במכינה ועד ימינו אנו, עדין אנו מתייעצים איתו והוא עונה בשמחה וללא כל היסוס.
רמת המד"סים הייתה מותאמת לכולם וכל אחד יכל לתת מעצמו את המקסימום ולמצות את כוחותיו.
דבר נוסף אותו רצינו להזכיר הינו הימים ״שוברי השגרה״ שהתקיימו בת״א. לבנים ולבנות הייתה חוויה יוצאת דופן ומיוחדת בה ראו השקעה מירבית וקיבלו משמעת וערכים.
ברצוני להוסיף ברמה האישית דבר מה על יום סימולצית סיירות באקספרט..
בקשתי מהמדריך בקשה חריגה המאפשרת לי השתתפות ביום הסימולציה ונענתי בחיוב.
שמחתי להיות הבת היחידה ביום הסיירות.
הערכים שליוו אותי להצליח ולא לוותר הינם ערכים שבין היתר רכשתי ע״י המדסים של ״אקספרט״ והערך המוסף שהיה טמון בכל אימון ואימון.
כרגע אני משרתת בתור מדריכת חי״ר של הסיירות המובחרות, עברתי טירונות מפרכת בראור ומסעות בזכות הכושר שהלך והשתפר מפעם לפעם הודות למדסים של החברה ״אקספרט״
בתודה, נועה

הנכם מוזמנים לבקר באתר הבית של Xpert:

שני אימוני ניסיון

לנרשמים דרך האתר