גיבושים

גיבוש צנחנים - (הגיבוש מהווה גם גיבוש מקדים ליחידת דובדבן- "מאותרי דובדבן")

חטיבת הצנחנים הינה חטיבת החי"ר היחידה שעל מנת לשרת בה נדרש המלש"ב לבצע גיבוש לפני גיוסו. על מנת להשתתף בגיבוש על המלש"ב להיות בעל פרופיל רפואי של 82-97 ולסמן את הצנחנים כעדיפות העליונה שלו בשאלון המנילה שנשלח אליו הביתה.

יום סיירות

יום סיירות הינו השער הראשוני בדרך הקבלה ליחידות העילית של צה"ל- סיירת מטכ"ל, יחידת שלדג, יחידת 669, שייטת 13- הקומנדו הימי וקורס חובלים. על מנת לקבל יום סירות עליך להיות בעל קב"א 52 ופרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים ולהביע נכונות לשרת ביחידות אלו.

גיבוש שייטת

איך מגיעים ליחידה תחילה, על המלש"בים לעבור יום סיירות ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. לאחר מכן יעברו המלש"בים בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחני יכולת (פסיכוטכני) בבסיס תל השומר ובמכון לרפואה ימית. לאחר שעברו זאת בהצלחה, יעברו המלש"בים גיבוש קשה שאורך 4 ימים שמבין העוברים אותו- ייבחר הדור הבא של חיילי שייטת 13. גיבוש שייטת 13 נחשב לאחד מהגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים הליכה ממושכת על חול וקושי נפשי רב. סטטיסטית, מתוך כל אלו שמתחילים את יום הסיירות במטרה להגיע לשייטת 13 - מעטים מצליחים.

גיבוש יחטיות - גבעתי, גולני, נח"ל, צנחנים, גיבוש פלס"ר / סיירת גולני

גיבושי היחטיות ממיינים לגד"סרים השונים- גדודי הסיור של החטיבות השונות המורכבים מ- פלס"ר, עורב, פלחה"ן ופל"חיק. בחטיבת הצנחנים הגיבוש ממיין גם ליחידות דובדבן ומגלן (ראה ערך נפרד), בגולני לסיירת אגוז ובגבעתי ליחידת רימון. על מנת לבצע גיבוש יחטיות על המלש"ב להיות בעל פרופיל 82-97 ,לבקש במנילה להתגייס לחטיבה ולאחר גיוסו לבקש להשתתף בגיבוש. על מנת להתגייס לחטיבת הצנחנים יש לבצע גיבוש צנחנים לפני הגיוס (ראה ערך נפרד).

יחידת מגלן \ יחידת אגוז - גיבוש מגלן, גיבוש אגוז

כיצד מתקבלים ליחידת מגלן? דרך א - דרך גיבוש צנחנים. על מנת לשרת במגלן יש לעבור גיבוש צנחנים בהצלחה, להתגייס לחטיבת הצנחנים, לבקש לצאת לגיבוש יחטיות ולבקש דרכו להגיע ליחידת מגלן. (ראה ערכים נפרדים- גיבוש צנחנים, גיבוש יחטיות).

גיבוש מטכ"ל, שלדג, 669

בכדי להתקבל לאחת מיחידות העילית של צה"ל- סיירת מטכ"ל, יחידת שלדג- יחידת הקומנדו של חיל האוויר ויחידת 669- יחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר על המלש"ב לעבור גיבוש משותף הממיין לשלושת היחידות האלו, גיבוש שאורכו כארבעה ימים ונחשב לאחד הגיבושים הקשים ביותר בצה"ל.

גיבוש טיס

גיבוש הטייס מיועד לגברים ונשים כאחד, הטקסט בלשון זכר אך זהה לשני המינים. הדרך אל כנפי הטיס מתחילה עוד מספר חודשים לפני תחילת הקורס. כדי לוודא שלקורס הטיס אכן מגיעים המועמדים הטובים והמתאימים ביותר להתחיל את מסלול ההכשרה הייחודי ללוחמי צוות אוויר, עוברים המועמדים תהליך מיון קפדני. המבדקים הראשוניים כוללים מבחנים שונים שנועדו לבדוק את התאמת כישוריך לדרישות הקורס. תעבור, בין השאר, מבחני קואורדינציה, מבחן פסיכוטכני וראיון אישי. בהמשך תזומנו לסדרת בדיקות רפואיות. במידה ותעבור את שלבי המיון הראשונים, תגיע אל המבחן הקשה ביותר בדרך לקורס הטיס- הגיבוש. לפני גיוסך לצה"ל, במהלך כיתה י"ב או בסמוך לסיומה, תתייצב לראשונה בבית הספר לטיסה. במשך חמישה ימים תידרש למאמץ גופני מרוכז, בשילוב עם תרגילי מחשבה, מנהיגות והתמודדות עם מצבי לחץ. רבים מהמועמדים לא יעברו את הגיבוש בהצלחה. המאושרים, שיימצאו מתאימים להתחיל את הקורס, יתגייסו כמה חודשים אחר-כך. הם יזכו לתואר "פרח טיס" ויתחילו את דרכם כחניכים בבית הספר לטיסה של חיל-האוויר.

גיבוש חובלים

קורס החובלים הוא בין הקורסים המושקעים והיקרים בצה”ל. אורכו כשנתיים וחצי, ובסיומו לצד תואר אקדמי, מקבל הבוגר דרגות קצונה (סגן). בוגרי הקורס מתחייבים לחתום על 61 חודשי שירות מתום הקורס. חיילי הקורס עובדים קשה מאוד - לימודים רבים, שינון חומר רב, מאמצים פיזיים, עבודה קשה הכוללת פעילות בים וביבשה, משמעת קשה שהולכת ונהיית רכה יותר עם הזמן, יציאות מועטות הביתה ועוד. הקורס נחשב לאחד הקורסים היוקרתיים בצה”ל לצד קורס טייס של חיל האוויר. כדי להגיע לגיבוש חובלים יש לקבל יום מיון לחובלים וצוללות דרך איתור מוקדם או להגיע ליום סיירות ולקבל שם חובלים. דרך נוספת היא דרך גדנ”ע חובלים (בין י”א לי”ב) - האנשים שעוברים את הגדנ”ע יוצאים לגיבוש חובלים. יום המיון נפתח בסרט תדמית על חיל הים, ואחריו מתחלקים ל-2 קבוצות. לאחר מכן, מקבלים טפסים וצריך למלא פרטים רבים כגון: השכלה של ההורים, עבר צבאי של ההורים, בתי ספר, תכונות טובות ורעות. אפשר להתקשר להורים ולשאול אותם שאלות בעת מילוי הטפסים.

יחידת דובדבן- דרכי הגעה \ גיבוש דובדבן

דרך א- בכדי להגיע ליחידת דובדבן על המלש"ב לבקש במנילה שנשלחה אליו הביתה דובדבן בעדיפות עליונה. במידה והמלש"ב הינו בעל פרופיל 82-97 וקב"א גבוהה הוא יזומן לגיבוש צנחנים שהינו התחנה הראשונה בדרך לגיוס ליחידת דובדבן. התחנה השנייה והחשובה בדרך ליחידה הינו גיבוש היחטיות של חטיבת הצנחנים הנערך אחרי הגיוס. על מנת להגיע לקבוצת הגיבוש המתמיינת רק לדובדבן בגיבוש היחטיות על המלש"ב להיות "מאותר דובדבן" בגיבוש צנחנים.

גיבוש צוללות

הגעה ליום מיון ליחידת הצוללות מעבר של מבדקים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים בביתן חיל הים- שבבסיס תל השומר. לאחר מכן, מתקיים גיבוש צוללות, גיבוש בן 4 ימים, שכולל תכנים פיזיים, ובדיקת האינטליגנציה של החייל. הגיבוש לא נחשב לגיבוש קשה מדי פיזית, אבל הוא כולל תחנות רבות ומעברים מהירים מנושא לנושא. דרך נוספת להגעה ליחידה, היא סיום יום סיירות תוך הפגנת נתונים גבוהים וקבלת התרשמות טובה ממעבירי הגיבוש, כך שיישלחו את עובר הגיבוש לראיון בשייטת הצוללות.

יהל"ם

תהליך הקבלה על הלוחמים ראשית להתגייס לחיל ההנדסה הקרבית וזמן מה לאחר גיוסם לעבור את גיבוש יהל”ם. הצטרפות ליחידה אפשרית רק לחיילים שהתגייסו לחיל ההנדסה ועברו את הגיבוש ולנופלי יחידות מובחרות כגון קורס טיס, חובלים וצוללות שמתקבלים לאחר ביצוע ראיון בלבד. מתקיים 3 פעמים בשנה במשך 3 ימים (פירוט בהמשך) אופי הגיבוש פיזי ומנטאלי באופן שווה במהלך הגיבוש נאסר על הטירונים לענוד שעונים או להשתמש בטלפוניים ניידים

גיבוש עוקץ

ההגעה ליחידת עוקץ מתבצעת דרך חטיבת 900 (כפיר). לאחר הגיוס לחטיבה מתבצע גיבוש ליחידת עוקץ- לגיבוש יכול לצאת כל מי שמגיע לחטיבת כפיר, אין מניעה ליציאה פרט לבעיות רפואיות. הגיבוש אינו נחשב לקשה או מסובך במיוחד והוא כולל מספר משימות פיזיות, ראיון אישי ומבחן מעשי עם כלב. לבעלי היכרות וקשר טוב עם כלבים - מדובר בנקודת פתיחה טובה לקבלה ליחידה. שוב, חשוב להדגיש שפרט לגיבוש עצמו- אין קשר בין חטיבת כפיר- לבין יחידת עוקץ.

גיבוש שייטת

איך מגיעים ליחידה תחילה, על המלש"בים לעבור יום סיירות ולקבל גיבוש המשך לשייטת 13. לאחר מכן יעברו המלש"בים בדיקות רפואיות מעמיקות ומבחני יכולת (פסיכוטכני) בבסיס תל השומר ובמכון לרופאה ימית. לאחר שעברו זאת בהצלחה, יעברו המלש"בים גיבוש קשה שאורך 4 ימים שמבין העוברים אותו- ייבחר הדור הבא של חיילי שייטת 13. גיבוש שייטת 13 נחשב לאחד מהגיבושים הקשים בצה"ל וכולל מסעות מזורזים הליכה ממושכת על חול וקושי נפשי רב. סטטיסטית, מתוך כל אלו שמתחילים את יום הסיירות במטרה להגיע לשייטת 13 - מעטים מצליחים.

הנכם מוזמנים לבקר באתר הבית של Xpert:

שני אימוני ניסיון

לנרשמים דרך האתר